ЕУРО анализа: Украина – Англија, патот кон финалето на Вембли отворен за англичаните

UKR vs ENG

На прагот на вториот последователен полуфинален настап на голем турнир, Англија се подготвува за битка далеку од својата база на Вембли, кога во сабота ќе се сретне со Украина во четврт-финалето на ЕУРО 2020 во главниот град на Италија, Рим.

Англија во еуфорија

Англија ја потопи Германија во дербито на осминафиналната фаза. Славеа со 2:0 за да го резервираат своето место во последните осум селекции на турнирот.

Капитенот на Англија, Хари Кејн, за малку не дозволи емоциите да го надвладеат за време на неговото интервју по натпреварот во вторникот. Победата над стариот непријател Германија е како да се освои златото.

Цврстата одбрана на Англија точно демонстрираше зошто поминаа 540 минути без да примат гол. Имаа одлична игра, цврста одбрана која почнуваше од најистурените во офанзивата и одличен голман во името на Пикфорд.

Рахим Стерлинг, ја продолжи својата голгетерска форма со голот во 75-та минута, а откако Томас Милер необјасниво ја промаши големата шанса за израмнување, Кејн во 86-та минута ги постави конечните 2:0, за голема еуфорија во Лондон.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Англија со можност што не смее да ја пропушти

Ова е прв натпревар на Англија надвор од Лондон на ова Европско Првенство. Ќе биде интересно да се види како ќе изглед аоваа Англија кога не игра на свој терен. Проблем ќе биде тоа што Ангија воопшто нема да има навивачи во Рим. Имено, Италија воведе задолжителен карантин за сите кои влегуваат во земјата од Велика Британија.

Секој кој бил во Велика Британија, а сака да влезе во Италија ќе мора да оди во петдневен карантин и ќе мора да покаже негативен тест на излегувањето. Според британските мерки исто така секој кој се враќа од Италија во Британија ќе мора да оди во задолжителен карантин.

Поради овие мерки, Фудбалската асоцијација на Англија не продава билети за натпреварот со Украина.

Е сега, дополнителна мотивација за момците на Саутгејт е тоа што доколку Англија ја мине Украина, тогаш полуфиналето го игра повторно на „Вембли“ со подобриот од дуелот помеѓу Данска и Чешка. Значи Англија има отворен пат до финалето бидејќи против било која селекција од овие што и стојат на патот е голем фаворит, а финалето е токму во Лондон, на 11-ти Јули. Ова е шанса која Англија не смее да ја пропушти.

Украина и Шевченко уживаат во успехот

Украина мораше да и се заблагодари на Шведска што обезбеди пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020, откако скандинавската екипа ја победи Полска што значеше дека Украина ќе се квалификува од нивната група како една од четирите најдобри третопласирани селекции.

Сепак, избраниците на Андриј Шевченко не беа во можност да и направат никакви услуги на Шведска, откако Олександр Зинченко го отвори резултатот пред израмнувањето на Емил Форсберг. Тоа значеше продолженија, а таму Украина го постигна вториот најдоцен гол вцо историјата на европските првенства, откако замената Артем Довбик во 120-та минута постигна гол вреден четвртфинале.

Освојувањето на само три бода од можните девет во групната фаза и тоа по тешката победа над Македонија, сигурно не значеше успех, но Шевченко одлично ја постави играта, неговите фудбалери одиграа неверојатен меч и сосема заслужено закажаа дуел со Англија во Рим.

Беа аутсајдери против Шведска, а истата улога ја имаат и сега, но Шевченко најавува дека без страв ќе излезат на терен против Англија и ќе се надеваат на уште едно мало чудо.

Прогноза

Англија е фаворит. Веќе кажавме дека Англија никогаш предходно немала полесен пат до финалето кое ќе се одигра во Лондон. Оваа селекција има чист пат пред себе и огромна можност да игра во финалето на ЕУРО пред своите навивачи и таа можност не смее да се пропушти. Ако Англија киксира, којзнае дали ќе има друг пат ваква можност на големите натпреварувања. Но Украина покажа дека знае да игра фудбал. И даде два гола на Холандија, па и покрај слабите дуели со Македонија и Австрија, на одличен начин се справи со заелатаната Шведска. Нема да биде ова лесен дуел за Англија. Очекувајте тврд меч, во кој Англија нема безглаво да напаѓа, а Украина секако ќе се брани.

ТИП: Украина – Англија – 2 @ 1.40 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*