ЕУРО 2020 Група Д

Доста интересна од повеќе аспекти е групата Д на ЕУРО 2020. Мечот меѓу Англија и Шкотска привлекува огромно внимание и тоа не само на островот туку воопшто секако повеќе поради нивното ривалство, отколку поради квалитетот.

Најинтересен според квалитет секако ќе биде дуелот меѓу Англија и Хрватска, кои според букмејкерите би требало да одлучува за првото место. Овие две селекции се големи фаворити во групата. Англија под водство на Саутгејт игра одлично. Беше одлична на Светското првенство, а селекторот уште тогаш најави дека тоа е само припрема за овој шампионат. Имаат одличен тим, добро покриен на секоја позиции, со безброј опции и широчина. Саутгејт не би требало да има проблем да ја зачува свежината и тоа ќе биде голема предност за нив.

Хрватска е вториот фаворит во групата. Тие на ова првенство доаѓаат како светски вицешампиони и никако не смеат да се потценат. Доколку фудбалерите на Далич ја повторат играта од СП 2018, тогаш повторно ќе стигнат далеку. Оваа група не смее да биде проблем на еден светски вицешампион.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Чешка ќе се обиде да им ги расипе плановите на првите две селекции но тоа ќе биде навистина тешко. Чесите имаат добар тим имаат силна екипа која ја краси цврстината и конечно наликуваат барем малку на Чешка од пред една деценија. Можеби да беа во друга група ќе им се дадеше повеќе шанси, но овде им треба иповеќе од своите можности за да се надеваат на пласман понатаму.

Шкотска пак е најголем аутсајдер во оваа група. Шкотска стигна на ЕУРО 2020 преку Лигата на Нации. Пред да патуваат во Белград во финалето беа отпишани но тие славеа на пенали против фаворитот Србија. Тешката победа на Шкотска во Белград го продолжи нивниот учинок под водство на Кларк на девет натпревари без пораз – најдобрата серија во последните 44 години. Нивната предност треба да биде домашниот терен, но тешко дека тоа ќе биде доволно за пласман во следната фаза.

Коефициенти:                       Да заврши прв                      Да обезбеди пласман понатаму

Хрватска                                 4.00 во 1хBet                          1.30 во 1хBet

Чешка                                     13.00 во 1хBet                        1.80 во 1хBet

Англија                                   1.40 во 1хBet                          1.03 во 1хBet

Шкотска                                  17.00 во 1хBet                        2.20 во 1хBet

Наш предлог:

Англија да заврши прва во групата @ 1.40 во 1хBet

Хрватска да помине понатаму @ 1.30 во 1хBet