ЕУРО анализа: Германија – Франција, дерби во секоја смисла на зборот

GER vs FRA

Во вторник на програмата на ЕУРО 2020 се натпреварите од групата Ф и нормално кога е оваа група во прашање, се игра и дербито на колото. Судир од огромни размери ќе се случува во групата на смртта вечерта – освојувачите на Светското првенство во 2018 година Франција ќе играат со светскиот шампион од 2014 година, Германија.

Мечот се игра во вечерниот термин од 21:00 часот на Алианц Арената во Минхен, домот на гигантот Баерн Минхен.

Дешамп може до историја

Дваесет и една година по триумфот на Франција на ЕУРО 2000, кога Дешамп како играч го крена пехарот, сега ќе се обиде да го освои толку драгоцениот медал и како селектор на својата земја. Сака како менаџер да ги обедини Светската и Европската титула и да стане еден од најдобрите во историјата, а спомените од нивното славно светско првенство пред три години се уште се свежи.

Цела страница во историските книги за фудбалот е на располагање за Дешамп, кој би можел да стане првиот човек што некогаш уживал во триумфи на Светското првенство и ЕУРО како играч и како менаџер. Тоа би било неверојатен успех, не само за него туку воопшто за Франција и нешто недостижно за многумина, или пак којзнае кога повторно повторливо.

Франција има неверојатен тим. Дешамп слободно може да создаде два тима и со двата да атакува на титулата. Тие се фаворити број еден според букмејкерите, според фудбалските експерти. Тим со еден куп ѕвезди, но Дешамп добро знае дека ѕвездите не ги освојуваат титулите. Без разлика на се, Франција нема да се прошета до финалето, особено што се наоѓа во најтешката група на шампионатот.

Франција со неверојатен квалитет

Франција можеби претрпе неочекуван пораз од Турција за време на квалификациите за ЕП 2020, но нивното место на турнирот никогаш не беше под знак прашање. Селекцијата се наоѓа во добра форма. Во Март на стартот на квалификациите за СП, прво ремизираа со Украина па забележаа две победи над Казакстан и БиХ. Во подготовките пред првенството следеа две победи од по идентични 3:0 над Велс и Бугарија.

Има еден интересен податок врзан за Франција – од инаугуративниот турнир во 1960 година, оваа земја нема пораз на отварање на Европските првенства – загуби со 5:4 од тогашна Југославија пред 61 година.

Сакаат да продолжат со таа неверојатна серија и на овој шампионат, без разлика што стартуваат против селекција како Германија. Има Франција секако поквалитетен тим. На сите позиции има по минимум двајца неверојатни фудбалери, европски ѕвезди. Веројатно, најсилната страна сепак се крилните позиции каде Дешамп има неверојатен избод на фудбалери: Мбапе, Гризман, Лемар, Дембеле и Коман.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Лев со катастрофални одлуки го предизвика гневот на навивачите

Селекторот на Германија, Лев, се подготвува за последниот танц како селектор на германците, бидејќи без разлика на резултатот на ЕУРО, тој ќе биде сменет од селекторската функција. Впрочем, веќе е сменет и се знае негвиот наследник.

На Лев никој не може да му ја одземе славата по титулата на Светското првенство во 2014 година, но неговите потези во последно време ја уназадија репрезентацијата до речиси непрепознатливост.

Неизбежната оставка на Лев доаѓа во време кога Германија стана жртва на крајно неочекувани резултати – имено, поразот од 6:0 против Шпанија и поразот на домашен терен од Македонија со 1:2 ја прелија чашата. Во подготовките следеше реми со Данска 1:1, па една неверојатна победа од 7:1 против Летонија, но таа победа дури ќе беше вообичаена за Германија пред неколку години.

Колку помалку се зборува за Германија на СП во Русија 2018, толку подобро, но нов турнир носи нови можности за секогаш цврстиот германец. Сепак, без разлика на се, Германија никој не смее да ја отпише од трката по титулата.

Без разлика на се, Германија има одличен тим

Лев проба со тројца одбранбени фудбалери на пријателските пријателства со Летонија и Данска, со Антонио Рудигер, Матс Хумелс и Матијас Гинтер и тие се очекува да му обезбедат заштита на Мануел Ноер.

Тони Крос и Илкај Гундоган треба да ја одржуваат средината бидејќи Леон Горецка не е доволно подготвен барем за стартот на шампионатот.

Германија секако дека може да се пофали со богатство од напаѓачки талент, но Лев мора да избере само тројца фронтмени во почетниот состав. Серж Гнабри, Томас Мулер и Каи Хаверц се сметаат за најверојатна комбинација во офанзивата.

Според ова, јасно е дека Германија повторно има одличен тим, одлични индивидуи и секако дека ќе го нападне златото. Германците секогаш одат на трофеј, секогаш тоа е така, но овој пат ќе имаат далеку потешка задача од предходните големи натпреварувања. Веќе на стартот, по мечот со Франција многу нешта ќе бидат појасни.

Прогноза

Големо дерби ќе биде ова. Ова е меч кој слободно можеме да го наречеме финале. За двете селекции овој дуел може да биде клучен, особено што во оваа група се наоѓа и Португалија. Од таа гледна точка, секој изгубен бод може да биде фатален. Франција има поквалитетна селекција, но Германија игра дома, каде доживеа прв пораз после 20 години, токму на мечот со Македонија.

Јасно е дека без разлика на се, овде ќе има голема неизвесност и мали детали ќе го одлучат евентуалниот победник. Многу поверојатно е да има голови и најдобро е да се обложите на таква игра.

ТИП: Германија – Франција – ГГ @ 1.88 во 22Bet

Квоти за ЕУРО 2020


ДатумГрупаНатпреварTип 1 x 2
11.06.2021
21:00 ч.
Група АТурција - Италија
12.06.2021
15:00 ч.
Група АВелс Швајцарија
12.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Финска
12.06.2021
21:00 ч.
Група ББелгија Русија
13.06.2021
15:00 ч.
Група ДАнглија Хрватска
13.06.2021
18:00 ч.
Група ЦАвстрија Македонија
13.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Украина
14.06.2021
15:00 ч.
Група ДШкотска Чешка
14.06.2021
18:00 ч.
Група ЕПолска Словачка
14.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Шведска
15.06.2021
18:00 ч.
Група ФУнгарија Португалија
15.06.2021
21:00 ч.
Група ФФранција Германија
16.06.2021
15:00 ч.
Група БФинска Русија
16.06.2021
18:00 ч.
Група АТурција Велс
16.06.2021
21:00 ч.
Група АИталија Швајцарија
17.06.2021
15:00 ч.
Група ЦУкраина Македонија
17.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Белгија
17.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Австрија
18.06.2021
15:00 ч.
Група ЕШведска Словачка
18.06.2021
18:00 ч.
Група ДХрватска Чешка
18.06.2021
21:00 ч.
Група ДАнглија Шкотска
19.06.2021
15:00 ч.
Група ФУнгарија Франција
19.06.2021
18:00 ч.
Група ФПортугалија Германија
19.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Полска
20.06.2021
18:00 ч.
Група АИталија Велс
20.06.2021
18:00 ч.
Група АШвајцарија Турција
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦМакедонија Холандија
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦУкраина Австрија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БФинска Белгија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БРусија Данска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДХрватска Шкотска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДЧешка Англија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕСловачка Шпанија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕШведска Полска
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФГерманија Унгарија
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФПортугалија Франција
26.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 1
Велс Данска
26.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 2
Италија Австрија
27.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 3
Холандија Чешка
27.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 4
Белгија Португалија
28.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 5
Хрватска Шпанија
28.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 6
Франција Швајцарија
29.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 7
Англија Германија
29.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 8
Шведска Украина
02.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 1
Швајцарија Шпанија
02.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 2
Белгија Италија
03.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 3
Чешка Данска
03.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 4
Украина Англија
06.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 1
Италија Шпанија
07.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 2
Англија Данска
11.07.2021
21:00 ч.
ФиналеИталија Англија

Сите квоти за ЕУРО 2020 ТУКА

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Васоски ги прогнозира денешните дуели од групата Ф на ЕУРО 2020 – Kladenje.mk
  2. Васоски ги прогнозира денешните дуели од групата Ф на ЕУРО 2020 - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*