ЕУРО анализа: Полска – Словачка, дуелот меѓу Левандовски и Скриниар може да биде клучен

POL vs SVK

Во вториот меч кој е на програмата во понеделник, на ЕУРО 2020 играат Полска и Словачка, во терминот од 18:00 часот во Санкт Петербург. Интересен ќе биде овој ме поради неколку аспекти, иако меѓусебе играат две репрезентации кои не се со атрактивни имиња.

Сепак, кога на терен ќе истрчаат фудбалери како Левандовски и Зиелински од Полска или пак Лоботка или Скриниар од Словачка, мора да се очекува интересен натпревар.

Полска во слаба форма

Ова Европско Првенство доаѓа во доста незгоден момент за Полска. Тие се наоѓаат во една навистина лоша серија и добро за нив е тоа што ќе го отворат шампионатот против аутсајдерите од групата Е, Словачка.

Единствената победа оваа година, за Полска е онаа против Андора. Но затоа дојде и до смена на селекторот. Тамошната федерација верува дека со селекторската смена ќе се предизвика позитивен шок токму на ЕУРО. Сега притисокот е врз новиот тренер Пауло Соуса од кого сите очекуваат да започне со победа во културната престолнина на Русија.

Со оглед на тоа што нивниот сегашен тим е изграден околу актуелниот најдобар светски играч на годината – Левандовски, секако дека очекувањата се оправдани.

Сепак, нерешените резултати против Русија и Исланд во подготовките се предупредување, дека за нив ниту овој меч против најслабата селекција во групата, нема да биде лесен.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Соуса премногу експериментираше

Тактичките промени на тренерот Пауло Соуса, досега се покажаа како неуспешни по неговото Тој веднаш се соочи со критики по трите меча од квалификациите за пласман на СП во Катар 2022 година, кога Полска освои само еден бод од средбите со главните ривали Англија и Унгарија, поразувајќи ја скромната Андора.

Сега сите се надеваат на блесок на Роберт Левандовски кој во моментов е најсмртоносниот стрелец во Бундеслигата.

Полјаците се обидуваат да го направат четвртиот последователен обид за минување на групната фаза, како и последниот, пред пет години, кога се пласираа во последните осум, па загубија само од актуелниот шампион Португалија на пенали.

И реално имаат тим за нешто такво. Покрај Левандовски, тука е и Зиелински од Наполи. Поради него и останатите во средниот ред, јасно е дека напаѓачите ќе имаат многу шанси пред противничкиот гол.

Словачка не е без шанси

Словачка беше воодушевена што стигна до осминафиналето на нивното прво Европско првенство по осамостојувањето. Сега сонуваат да го повторат тој успех, но реално се аутсајдери во оваа група.

Избраниците на Стефан Тарковиќ сепак се надеваат на повторување на подвигот од 2016 година, но се свесни дека избегнување на пораз на отворањето може да се покаже како клучно за нивните надежи.

Победата над Република Ирска во пенал-серијата во баражот од Лигата на Нации, па потоа и победата над Северна Ирска значеа пласман на ЕУРО 2020.

Откако квалификациите завршија пред повеќе од една година, формата на Словачка, сепак, во голема мера е падната. Тие имаат победено на само два од последните 13 меча во 90 минути, додека испуштија четири бода против селекции како Кипар и Малта на почетокот на квалификациската кампања за Светското првенство во дуелите во март – иако тие го направија изненадувањето славејќи на најтешкиот меч, против Русија на домашен терен.

Дефанзивецот – освојувач на Скудетото, Милан Скриниар ќе биде можеби клучот за успехот на Словачка. Тој заедно со националната легенда Марек Хамшик, се предводници на оваа генерација и ако се погледне што овие двајца постигнале во своите кариери, тогаш јасно е дека Словачка не смее да се отпише.

Прогноза

Полска е фаворит за освојување на трите бода и во тоа немам никаква дилема. Имаат поквалитетни фудбалери, го имаат Левандосвки и би требало да дојдат до победа. Интересен ќе биде дуелот на Скриниар и Левандовски, а токму тој дуел може да биде одлучувачки. Но Полска не е само Левандосвки … Во секој случај, без разлика што Словачка особено игра доста ефикасно во последно време, јас не очекувам многу голови. Покрај единица, можете д аодиграте и 0-2 гола.

ТИП: Полска – Словачка – 1 @ 1.87 во 22Bet

Полска – Словачка – 0-2 @ 1.57 во 22Bet

Квоти за ЕУРО 2020


ДатумГрупаНатпреварTип 1 x 2
11.06.2021
21:00 ч.
Група АТурција - Италија
12.06.2021
15:00 ч.
Група АВелс Швајцарија
12.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Финска
12.06.2021
21:00 ч.
Група ББелгија Русија
13.06.2021
15:00 ч.
Група ДАнглија Хрватска
13.06.2021
18:00 ч.
Група ЦАвстрија Македонија
13.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Украина
14.06.2021
15:00 ч.
Група ДШкотска Чешка
14.06.2021
18:00 ч.
Група ЕПолска Словачка
14.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Шведска
15.06.2021
18:00 ч.
Група ФУнгарија Португалија
15.06.2021
21:00 ч.
Група ФФранција Германија
16.06.2021
15:00 ч.
Група БФинска Русија
16.06.2021
18:00 ч.
Група АТурција Велс
16.06.2021
21:00 ч.
Група АИталија Швајцарија
17.06.2021
15:00 ч.
Група ЦУкраина Македонија
17.06.2021
18:00 ч.
Група БДанска Белгија
17.06.2021
21:00 ч.
Група ЦХоландија Австрија
18.06.2021
15:00 ч.
Група ЕШведска Словачка
18.06.2021
18:00 ч.
Група ДХрватска Чешка
18.06.2021
21:00 ч.
Група ДАнглија Шкотска
19.06.2021
15:00 ч.
Група ФУнгарија Франција
19.06.2021
18:00 ч.
Група ФПортугалија Германија
19.06.2021
21:00 ч.
Група ЕШпанија Полска
20.06.2021
18:00 ч.
Група АИталија Велс
20.06.2021
18:00 ч.
Група АШвајцарија Турција
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦМакедонија Холандија
21.06.2021
18:00 ч.
Група ЦУкраина Австрија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БФинска Белгија
21.06.2021
21:00 ч.
Група БРусија Данска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДХрватска Шкотска
22.06.2021
21:00 ч.
Група ДЧешка Англија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕСловачка Шпанија
23.06.2021
18:00 ч.
Група ЕШведска Полска
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФГерманија Унгарија
23.06.2021
21:00 ч.
Група ФПортугалија Франција
26.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 1
Велс Данска
26.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 2
Италија Австрија
27.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 3
Холандија Чешка
27.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 4
Белгија Португалија
28.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 5
Хрватска Шпанија
28.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 6
Франција Швајцарија
29.06.2021
18:00 ч.
1/8
Натпревар: 7
Англија Германија
29.06.2021
21:00 ч.
1/8
Натпревар: 8
Шведска Украина
02.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 1
Швајцарија Шпанија
02.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 2
Белгија Италија
03.07.2021
18:00 ч.
1/4
Натпревар: 3
Чешка Данска
03.07.2021
21:00 ч.
1/4
Натпревар: 4
Украина Англија
06.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 1
Италија Шпанија
07.07.2021
21:00 ч.
1/2
Натпревар: 2
Англија Данска
11.07.2021
21:00 ч.
ФиналеИталија Англија

Сите квоти за ЕУРО 2020 ТУКА