ЕУРО 2020 Група Б

Според многумина, групата Б на ЕУРО 2020 е една од најслабите, можеби и најнеатрактивна на овој шампионат. Белгија, Русија, Данска и Финска ќе бијат битка за пласман во следната рунда.

Сепак, во оваа група е репрезентација која е меѓу фаворитите за златото – Белгија. Со многу клучни играчи во доцните 20-ти или раните 30-ти, на годинашното Европско и Светското првенство следната година се гледа како на последната шанса за нај талентирана генерација на Белгија да освои голем трофеј.

Без сомнение Белгија го има еден од најдобрите состави на првенството и затоа оправдани се очекувањата во белгиската фудбалска јавност – титула. Што се однесува за групата, очекувам без проблеми да обезбедат пласман во следната фаза.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Финска е аутсајдер во групата и еден од најголемите аутсајдери на првенството. Мислам дека оваа селекција која сепак поседува талент има најмалку шанси во групата.

Данска има нешто поголеми изгледи за пласман во следната рунда, за разлика од Русија. Данска е одлична во последно време и амбициите пред ова ЕУРО се навистина големи. Има Данска тим кој може да ја мине групата, но ако одлучува само еден меч – оној со Русија, тогаш ќе биде тешко да се предвиди. Русија освен што стигна до полуфиналето во 2008 година, тие не успеаја да ја минат својата група во 1996, 2004 и 2012 година. Очекувањата овојпат не се баш сјајни во нивната земја.

Коефициенти:           Да заврши прв                                  Да обезбеди пласман понатаму

Белгија                       1.72 во 1хBet                                      1.08 во 1хBet

Данска                        3.75 во 1хBet                                      1.22 во 1хBet

Финска                       17.00 во 1хBet                                    3.50 во 1хBet

Русија                         5.00 во 1хBet                                      1.44 во 1хBet

Наш предлог:

Белгија да заврши прва во групата @ 1.72 во 1хBet

Данска да помине понатаму @ 1.22 во 1хBet