ЕУРО 2020: Шведска – Украина, пласман во 1/4 финале ќе биде историски успех за двете селекции

SWE vs UKR

Откако минатата недела Шведска го освои првото место во групата Е, со што несакајќи и помогна на Украина да се пласира во осминафиналето – двете селекции сега ќе се судрат во во оваа фаза во Глазгов.

Украинците треба да им се заблагодарат на швеѓаните, но во исто време ќе се обидат да ги елиминираат од осминафиналната рунда.

Шведска во одлична форма

Шведска беше одлична во групната фаза. Не импресионираше со играта, но ја заврши задачата на најдобар можен начин, завршувајќи пред Шпанија, Словачка и Полска во групата.

Ремито со Шпанија во првото коло како да им даде ветер во грб, ја крена самодовербата на високо ниво, а победата над Словачка беше само увертира за дуелот против Полска во третото коло. Одличен меч одиграа двете селекции. Шведска водеше со 2:0, но Левандосвки со двата гола израмни на 2:2. Кога сите го очекуваа крајот, во 94-та минута Класон ги постави конечните 3:2.

Осминафиналистите на Светското првенство во 2018 година освоија седум поени во групата и добија третопласирана селекција, па сега сите во Шведска очекуваат сигурен пласман во следната фаза.

Водечките надежи на сегашната генерација се врз најдобриот стрелец со три гола досега Емил Форсберг. Освен тоа, сите очекуваат конечно талентираниот напаѓач Александар Исак – најмладиот играч кој постигнал сениорски гол за нордиската нација – да се разигра. И ако на првите два меча Колушевски беше надвор од тимот поради Ковид-19, во третаото коло тој се врати и беше брилијантен. Сега со него во тимот, опциите во офанзивата значително се зголемуваат.

Сега, откако уживаа во опуштениот слободен ден во Гетеборг за ноќта на летото – традиционално еден од најважните национални празници во Шведска- фудбалерите имаат енергија и одлична атмосфера пред важниот дуел со Украина.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Украина и е благодарна на Шведска, но …

Украина издржа нервозно чекање за да ја дознае нивната судбина минатата среда, бидејќи на крајот беа потврдени како четврти најдобри од третопласираните селекции на крајот од групната фаза.

Со само три поени од исто толку натпревари, по тешката победа над Македонија, избраниците на Андриј Шевченко завршија зад Холандија и Австрија во групата Ц, но доцната победа на Шведска им помогна да се пласираат во нокаут-фазата за прв пат по осамостојувањето.

Како резултат на тоа, украинските навивачи развеаја огромно комбинирано украинско-шведско знаме пред амбасадата на Шведска во Киев, со порака: „Ви благодариме Шведска, за осминафиналето“. Сепак, селекцијата рангирана на 24-то место во светот сега ќе се обиде да ја елиминира токму Шведска.

Има Украина доста интересен тим, но реално разочара во групата. Загубија од Холандија во првото коло, па се случи онаа среќна победа над Македонија во еден крајно израмнет меч, во кој Украина имаше голема доза на среќа. Во последното коло, Австрија победи со 1:0 и во целост ја надигра Украина. Ако Шевченко сака да го помине осминафиналето, ќе мора да промени нешто.

Прогноза

Шведска се наоѓа во подобра форма и тоа е една од ретките разлики кај овие две селекции. Двете екипи се речиси израмнети според квалитетот, со тоа што Шведска има и поголемо искуство. Ова е прв пат Украина да игра во оваа фаза на Европските првенства, а тоа е потенцијален проблем за нив. Шведска одигра на високо ниво, а некои од ѕвездите во оваа селекција сеуште ја бараат својата форма. Би требало швеѓаните да слават на овој меч.

ТИП: Шведска – Украина – 1 @ 2.43 во 22Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*