ЕУРО 2020 Група Ц

Групата Ц на ЕУРО 2020 секако е најинтересна за нас во Македонија. Освен нашата земја тука се и Холандија, Австрија и Украина и битката за пласман во следната рунда дефинитивно ќе биде крајно интересна и неизвесна до последен момент.

Букмејкерите буквално ја потценија Македонија и не и даваат речиси никакви шанси за пласман во следната рунда. Македонија секако е аутсајдер во групата – игра прв пат на едно големо натпреварување и се очекуваше дека според обложувалниците ќе има најмалку шанси – но исто така јасно е дека Македонија има далеку поголем квалитет од она што го покажуваат коефициентите.

Ако Пандев Елмас, Алиоски, Барди … одиграат како што знаат, во најмала рака Македонија ќе се замеша за пласман на едно од местата кои водат во следна фаза.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Голем фаворит е Холандија која освен што има најквалитетен состав кој е спремен да стигне далеку на првенството, ќе игра и на домашен терен, во Амстердам. Се е наклонето кон нивна страна и тие ќе го искористат тоа. Без разлика што имаат проблем во одбраната, имаат неверојатен талент, искусни и млади фудбалери и се добро покриени во секој дел од теренот. Ќе ја минат групата, веројатно и некое елиминациско коло.

Австрија и Украина важат за фаворити за пласман во следната фаза, покрај Холандија. Шевченко одлично ја водеше Украина, но тие се наоѓаат во една крајно лоша серија токму пред настапот на Европското првенство. Ако успее Украина да ја врати формата од пред една година тогаш може да стигне далеку. Но во оваа форма во која се наоѓаат можат да завршат и последни во групата.

Австрија според играчкиот кадар е втор фавори. Имаат одлични фудбалери кои се меѓу најдобрите во своите екипи во германската Бундеслига, имаат цврстина, талент и искуство. Средниот ред им е неверојатен, а со Сабицер во тимот имаат доволно причини за да веруваат во одличен шампионат.

Коефициенти:                       Да заврши прв                      Да обезбеди пласман понатаму

Австрија                                 6.50 во 10Bet                          1.40 во 10Bet

Холандија                              1.40 во 10Bet                          1.04 во 10Bet

Македонија                            21.00 во 10Bet                        3.50 во 10Bet

Украина                                  5.50 во 10Bet                          1.28 во 10Bet

Наш предлог:

Холандија да заврши прва во групата @ 1.40 во 10Bet

За похрабрите:

Македонија да помине понатаму @ 3.50 во 10Bet