ЕУРО 2020 група А

Групата А на ЕУРО 2020 има еден јасен фаворит во името на Италија еден аутсајдер – Велс, како и две селекции кои се речиси со израмнет квалитет – Турција и Швајцарија, чиј меѓусебен дуел може да реши многу прашања за патникот во следната рунда.

Италија секогаш цели високо, па таков е случајот и сега. Групата би требало да ја минат лесно. Имаат млад и силен тим кој полека ја враќа Италија на големата сцена, особено ако се знае дека една од најуспешните селекции во меѓународниот фудбал беше на дното по нивниот неуспех да се пласираат на Светското првенство во Русија – катастрофа невидена 60 години.

Во квалификациите, Манчини го сруши двојниот рекорд на победникот во Светскиот куп, Виторио Поцо, од 30-тите години, водејќи ги „азурите“ до 11 последователни победи, па атмосферата сега е на највисоко ниво.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции

Велс е аутсајдер и од нив може да се очекува единствено да освојат некој бод кој нема да биде доволен за прогрес во следната фаза. Јас не им давам речиси никакви шанси во оваа група.

Вториот патник во следната фаза би требало да се бара меѓу селекциите на Турција и Швајцарија. Ако Турција одигра на високо ниво, не би требало да има проблем да ја мине групата. Но проблемот во Турција е неконзистентноста. Играат топло-ладно, можат да слават против Италија, а да загубат од Велс.

Од друга страна тимот на Швајцарија буквално во сите линии. Средината има и цврстина и елегантност, Емболо од Борусија Менхенгладбах ја носи брзината во екипата, а играчот на Дортмунд, Мануел Аканџи заедно со Шар од Њукасл, ја прават одбраната доволно цврста за да издржи и против најдобрите.

Коефициенти:           Да заврши прв                                  Да обезбеди пласман понатаму

Италија                       1.53 во 10Bet                                      1.07 во 10Bet

Швајцарија                5.50 во 10Bet                                      1.57 во 10Bet

Турција                       5.50 во 10Bet                                      1.57 во 10Bet

Велс                            9.00 во 10Bet                                      1.83 во 10Bet

Наш предлог:

Италија да заврши прва во групата @ 1.53 во 10Bet

Швајцарија да помине понатаму @ 1.57 во 10Bet