Шведска

Селекторот на Шведска има одличен состав на располагање, без разлика што Ибрахимовиќ на крајот не се најде на списокот. Токму тоа е најголемата приказна за составот на Шведска.

Очекувањата беа дека Ибра ќе настапи на ЕУРО 2020. Сепак и покрај тоа што 39-годишниот напаѓач ја смени одлуката за репрезентативна пензија во јануари, напаѓачот на Милан се бори со повреда на коленото и нема да биде фит на време.

Состав на Шведска ЕУРО 2020:

Г: Робин Олсен (Евертон)

Г: Карл-Јохан Џонсон (Копенхаген)

Г: Кристофер Нордфелд (Генчербирлиги)

Д: Микаел Лустиг (АИК)

Д: Лудвиг Августинсон (Вердер Бремен)

Д: Виктор Линделоф (Манчестер Јунајтед)

Д: Маркус Даниелсон (Далиан Јифанг)

Д: Мартин Олсон (Хакен)

Д: Понтус Јансон (Брентфорд)

Д: Филип Хеландер (Ренџерс)

Д: Емил Крафт (Њукасл)

Д: Андреас Гранквист (Хелсингборг)

С: Себастијан Ларсон (АИК)

С: Албин Екдал (Сампдорија)

С: Емил Форсберг (РБ Лајпциг)

С: Кен Сема (Ватфорд)

С: Виктор Класон (Краснодар)

С: Јенс Кајусте (Митјиланд)

С: Матијас Сванберг (Болоња)

С: Кристофер Олсон (Краснодар)

С: Дејан Кулушевски (Јувентус)

С: Густав Свенсон (Гуангжу)

Н: Џордан Ларсон (Спартак Москва)

Н: Александар Исак (Реал Сосиедад)

Н: Робин Кваисон (Мајнц)

Н: Маркус Берг (Краснодар)

Шведска

Доцнењето на ЕУРО 2020 и предизвика проблеми на Шведска. Претходно Шведска успеваше да постигне успех со јасен стил на цврста одбрана и контра-напад. Сега тие се борат да преминат кон нов идентитет, испровоциран од појавата на понапаѓачка генерација.

Се прошетаа во квалификациите за ЕУРО 2020 со само еден пораз, но резултатите оттогаш ја одразуваат тековната битка со која се соочи тренерот Андерсон. Откако претходно беа кошмар за врвните екипи, Шведска беше декласирана од Франција и Португалија во Лигата на нациите – единствената победа им беше дома над Хрватска, а останатите натпревари завршија со пораз.

Сепак, ако Андерсон може да избалансира подобра игра, а има играчи за нешто такво, тогаш тој може да искористи огромна количина потенцијал. Охрабрувачката втора сезона на Александар Исак со Реал Сосиедад, нуди огромна причина за оптимизам, додека младиот македонец со шведски пасош Дејан Кулушевски во Јувентус сезонава ги покажа најдобро своите можности на едно високо ниво.

Кој е најдобриот играч на Шведска?

Шведска нема ѕвезда како на времето во имиња на Ларсон или до пред некое време како брахимовиќ. Новата потенцијална ѕвезда е Колушевски, но во моентов играч број еден е Александар Исак. Континуираниот успех на Исак во Ла Лига покажува дека 21-годишниот напаѓач ќе биде страв и трепет пред противничкиот шеснаесетик. Формата во која се наоѓа Исак е ипресивна и веројатно селекторот Андерсон играта ќе ја темели токму врз неговите квалитети.

Исак

Кој е менаџер на Шведска?

Јане Андерсон ја крена абицијата со тоа што Шведска се пласираше во четврт-финалето на Светското Првенство во 2018 година. Фановите се надеваат дека тој може да постигне уште повеќе овој пат, со помош на нов напаѓачки талент. Андерсон имаше проблеи против силните репрезентации во Лигата на Нации, но тој смирува и најавува дека тие резултати се голема поука за Шведска пред настапот на ЕУРО 2020.

Кој е најдобар дел на тимот?

Можен проблем за Шведска е одбраната која знае да киксира многу често. Средината им е цврста иако со многу малку креативност. Сепак Шведска ќе биде најопасна во нападот. Исак како најистурен ќе има голема помош од бочните позиции каде се Колушевски, Форсберг, Кваисон … Повторно ќе може да се активира шведската контра, бидејќи во офанзивата има брзина, но и талент и искуство кое е повеќе од потребно.

Очекување

Шпанија е фаворит, Словачка е аутсајдер, па прашање е дали Полска или Шведска ќе мине во следната фаза. Веројатно двете, ако од оваа група се пласираат три селекции во следната рунда. Очекуваме дека Шведска ќе ја мине групата, можеби и едно следно коло, но за повеќе од тоа оваа селекција нема квалитет без разлика на високите амбиции кои се донекаде и нереални.