ЕУРО2020-Финска

Селекторот на Финска објави список од 31 играч кој ќе бидат на тренинг кампот пред ЕУРО 2020. За Финска ова е историско учество на едно големо натпреварување. Долгогодишното чекање до првото појавување на Финска на некој голем турнир првично беше пречекано со голема еуфорија во целата држава – а тоа секако дека ќе биде во нивна корист.

Без разлика што станува збор за селекција која долго време немала пласман на големите турнири, станува збор за еден доста интересен тим кој може да им направи проблеми на поголемите селекции.

Состав на Финска за ЕУРО 2020:

Г: Јесе Јоронен (Бреша)

Г: Лукас Храдецки (Баер Леверкузен)

Г: Анси Јакола (Бристол Роверс)

Д: Јухани Ојала (Вејле)

Д: Саули Ваисанент (Киево)

Д: Паулус Арајури (Пафос)

Д: Албин Гранлунд (Стал Милец)

Д: Даниел О Шоугнеси (ХJK)

Д: Јере Уронен (Генк)

Д: Николај Алхо (МТК)

Д: Нико Хамалаинен (Квинс Парк Ренџерс)

Д: Роберт Иванов (Варта Познан)

Д: Јука Раитала (Минесота)

Д: Јона Тоивио (Хакен)

С: Тим Спарв (Лариса)

С: Расмус Шулер (Ѓургарден)С: Томас Лам (Зволе)

С: Фредрик Јенсен (Аугсбург)

С: Пајри Соири (Есбјерг)

С: Глен Камара (Ренџерс)

С: Јони Кауко (Есбјерг)

С: Они Валакари (Пафос)

С: Роберт Тејлор (Бран)

С: Робин Лод (Минесота)

Н: Teму Пуки (Норич Сити)

Н: Ласи Лапалаинен (Монтреал)

Н: Маркус Форс (Брентфорд)

Н: Јасин Асехноун (Лахти)

Н: Ропе Риски (ХЈК)

Финска

Финска имаше импресивна есен со што довербата во сопствените квалитети порасна на највисоко ниво, особено по победите над Ирска и Бугарија во Лигата на нациите, плус јаготката на шлагот – неверојатната победа во пријателскиот меч над Франција во гости со 0:2. Цврстата одбрана и средина и подмладената ударна сила го направија тимот на Марку Канерва сосема поинаков од оној до пред 12 месеци.

Најзначајно е што голем број клучни играчи имаа корист од несаканото чекање да стартува Европското Првенство. Лукас Храдецки од Баер Леверкузен го искористи времето да се етаблира како еден од најдобрите голмани во Бундеслигата. Глен Камара имаше значајна улога во Ренџерс во нивната прва титула по повеќе од 10 години, Тему Пуки повторно ја пронајде формата што се чинеше дека го напушти по испаѓањето на Норвич од Премиер Лигата.

Од друга страна напаѓачот на Аугсбург, Фредрик Јенсен беше нивниот најдобар стрелец во Лигата на нации, а новите таленти Они Валакари и Маркус Форс на Брентфорд со своите игри оваа сезона ја зголемија длабочината на тимот.

Постои силно чувство за фамилија што го краси овој состав, а Канерва – кој е поранешен репрезентативец, заедно со асистентот Мика Нурмела и тренерот на голманот Анти Ниеми – исто така има талент и амбиција која е поголема од можностите на екипата.

Кој е менаџер на Финска?

Марку Канерва е селектор на репрезентацијата на Финска, преземајќи ја улогата во 2016 година по пет години како асистент. Тој предходно раководеше со репрезентацијата на Финска за играчи до 21 година и со ФК Викингит.

Овој 56-годишник станува првиот менаџер кој ја водел Финска на голем турнир, а под негово водство Финска исто така беше на врвот во групата во Лигата на нации на УЕФА во сезоната 2018/19.

Кој е најдобриот играч на Финска?

Пуки

Напаѓачот на Норвич, Тему Пуки е најдобриот и најважен играч на Финска. Со 90 натпревари за својата земја, 31-годишниот играч е исто така најискусниот репрезентативец во екипата, а во тој период постигна 30 гола за да обезбеди импресивен рекорд на постигнувања на голови за својата репрезентација.

Тој е еден од најдобрите играчи во Чемпионшип оваа сезона, а Пуки им помогна на Канарците да се вратат во Премиер лигата по втор пат во последните три години со своите голови.

Но никако не смеат да се потценат и Глен Камара на Ренџерс, Маркус Форс од Брентфорд и голманот на Баер Леверкузен, Лукаш Храдецки.

Кој е најдобриот дел на тимот:

Тешко е ова прашање. Веројатно нападот, ако се знае дека таму се Пуки, Форс и Фредрик Јенсен. Селекторот има широк избор на фудбалери во навалната линија, сите играчи во силни лиги и важни играчи за своите екипи. Сепак, многу нешта во Финска зависат од одбраната. Целата нивна игра се темели на цврстата одбрана, бидејќи филозофијата на Канерва е дефанзивна. Во одбраната немаат ѕвезди, но кога се заедно во репрезентацијата дишат како еден и одлично се надополнуваат.

Превдидување:

Има Финска фудбалери со кои може да изненади против Данска и Русија, но реално е аутсајдер во својата група. Би било големо изненадување доколку оваа селекција ја мине групата, иако целта е токму таа. Нашите очекувања се дека Финска може максимум до некое реми во својата група, кое секако нема д абиде доволно за пласман во следната фаза.