ЕУРО2020-Швајцарија

Швајцарскиот селектор Владимир Петковиќ објави список од 29 играчи повикани на тренинг кампот пред ЕУРО 2020. Петковиќ има одличен состав, кадарен за високи дострели, но се чини дека нивниот најголем проблем е што Петковиќ тешко го склопува мозаикот на одлични фудбалери.

Фудбалерот на Ливерпул – Џердан Шаќири, на Арсенал – Гранит Џака и на Њукасл – Фабијан Шар ќе го сочинуваат рбетот на швајцарскиот тим, во тешка група во која се наоѓаат Италија, Турција и Велс. Листата ќе треба да се скрати на 26 играчи пред крајниот рок за поднесување на 1-ви јуни.

Тимот на Швајцарија за ЕУРО 2020:

Г: Јан Сомер (Борусија Менхенгладбах)

Г: Ивон Мвого (ПСВ)

Г: Џонас Омлин (Монпелје)

Г: Грегор Кобел (Штутгарт)

Д: Рикардо Родригез (Торино)

Д: Мануел Аканџи (Борусија Дортмунд)

Д: Нико Елведи (Борусија Менхенгладбах)

Д: Силван Видмер (Базел)

Д: Лорис Бенито (Бордо)

Д: Кевин Мбабу (Волфсбург)

Д: Ереј Комерт (Базел)

Д: Бекир Омерагиќ (Цирих)

Д: Фабијан Шар (Њукасл Јунајтед)

Д: Џордан Лотомба (Ница)

С: Гранит Џака (Арсенал)

С: Џердан Шаќири (Ливерпул)

С: Стивен Зубер (Ајнтрахт Франкфурт)

С: Денис Закарија (Борусија Менхенгладбах)

С: Ремо Фреулер (Аталанта)

С: Едимилсон Фернандес (Мајнц)

С: Џибрил Соу (Ајнтрахт Франкфурт)

С: Кристијан Фаснахт (Јанг Бојс)

С: Дан Ндоје (убав)

С: Анди Зеќири (Брајтон)

Н: Харис Сеферовиќ (Бенфика)

Н: Адмир Мехмеди (Волфсбург)

Н: Бреил Емболо (Борусија Менхенгладбах)

Н: Марио Гаврановиќ (Динамо Загреб)

Н: Рубен Варгас (Аугсбург)

Швајцарија

Швајцарија нема победено ниту еднаш во нокаут фаза на голем турнир уште од Светското првенство во 1938 година, пред да биде измислена групната фаза – па дури и тогаш им требаше поправен меч. Дали на ова ќе му дојде крај конечно годинава?

Откако цела деценија лебдеше околу топ 10 на ФИФА ранг листата, Швајцарија сега е на 13-то место.

ЕУРО 2020 за нив треба да биде диказ за да се замолчат скептиците и критичарите кои ги обвинија дека играле систем за рангирање пред неговото обновување во 2018 година. Тие се пласираа во осминафиналето и на ЕП 2016 и на СП 2018, пред да загубат од Полска и Шведска и стигнаа до финалето на Лигата на нации каде играа со Белгија. Сепак, умерениот успех на тие настапи и овие последни квалификации беше намален во 2020 година со серија од седум натпревари без победа.

Таа низа вклучуваше две нерешени средби против Германија и една со Шпанија – доволно за самоуверениот селектор на Швајцарија, Владимир Петковиќ кој изјави: „Не треба да се плашиме од никого“. Победничкиот март дополнително ја зголеми самодовербата, иако победите со еден гол на домашен терен на Литванија и Финска не треба да ги зголемуваат очекувањата премногу.

Пензионирањето на Стефан Лихтштајнер остави големи дупки во лидерството на екипата, одбраната и нападот, каде што неговите неуморни трчања ќе предизвика неколку од малкуте шанси што Швајцарија ги собираше. Конзистентната линија, предводена од немилосрдниот Рикардо Родригез, треба барем да ги ограничи шансите на противниците.

Тука е и новата генерација, која сака да ги имитира победниците на Светскиот куп под 17 години во Швајцарија во 2009 година. Напаѓачот на Ренџерс, Седрик Итен, опишан како „трпелив и врвен“ од шефот Стивен Џерард, дебитираше на претпоследниот натпревар од квалификациите: тој излезе од клупата за резерви да го постигне единствениот гол во клучната победа на гостински терен над Грузија.

Со Итен, како и со Шаќири, Емболо, Гаврановиќ и Сеферовиќ, Швајцарија има напаѓачи кои можат да постигнуваат голови, но но не го прават тоа премногу често во репрезентацијата.

Кој е менаџер на Швајцарија?

Педесет и седумгодишниот Владимир Петковиќ ја води Швајцарија, откако ја започна улогата на менаџер на националниот тим во 2014 година.

Поранешниот тренер на Јанг Бојс и Лацио со кој го освои Купот на Италија во 2013 година има долга кариера во оваа селекција.

Петковиќ, роден во Босна, ја предводеше Швајцарија во осминафиналето и на ЕУРО 2016 и на Светското првенство во 2018 година. Неговиот процент на победи со Швајцарија е над 50 проценти.

Откако ја започна својата менаџерска кариера во 1997 година, седумгодишниот мандат на Петковиќ на чело на Швајцарија е неговата најдолга улога.

Кој е најдобриот играч на Швајцарија?

Фудбалерот на Арсенал, Гранит Џака се издвојува како најважен играч на Швајцарија, тој е капитен на тимот и е еден од најискусните фудбалери. Ако Џака одигра на високо ниво, многу полесен ќе биде патот на Швајцарија до својата цел. Има голема конкуренција во средината, но неговото лидерство е од голема важност за целата екипа.

Кој е најдобриот дел од тимот?

Тимот на Швајцарија не е без недостаток на талент никаде на теренот. Буквално во сите линии имаат по неколку одлични фудбалери. Шаќири, Џака и Рема Фреулер од Аталанта и Закарија, средината има и цврстина и елегантност. Емболо од Борусија Менхенгладбах ја носи брзината во екипата, а играчот на Дортмунд, Мануел Аканџи заедно со Шар од Њукас, ја прават одбраната доволно цврста за да издржи и против најдобрите. Ова е можеби една од ретките селекции каде тешко е да се каже кој дел од тимот е подобар.

Предвидување

Швајцарија би требало да ја мине групата. Италија секако е фаворит, па Швајцарија би требало да бие битка со Турција за второто место. Но и да загуби, веројатно како третопласирана би се нашла во следната фаза. И не само тоа, Швајцарија има доволно компактна и талентирана екипа да стигне многу подалеу. Клучно е Петковиќ на најдобар можен начин да ги склопи коцките. Ако го стори тоа, Швајцарија може и до полуфиналето …