Словачка

Селекторот на Словачка Стефан Тарковиќ објави 24 имиња – две помалку од дозволените 26 што треба да бидат финализирани. Ова ја остави отворена можноста дека сепак може да има засилувања откако тренерите ќе проценат каде се слабостите во сегашниот состав. И токму тоа се случи пред последниот рок на УЕФА.

Словачка го започнува ЕП 2020 на 14-ти јуни против Полска, по што следат уште две крајно тешки натпревари против Шведска и против Шпанија. Тешка група во која Словачка е со најмали шанси за пласман во следната фаза од шампионатот.

Состав на Словачка за ЕУРО 2020:

Г: Мартин Дубравка (Њукасл)

Г: Душан Кусијак (Лехија Гдањск)

Г: Марек Родак (Фулам)

Д: Питер Пекарик (Херта Берлин)

Д: Денис Вавро (Хуеска)

Д: Томас Хубочан (Омонија)

Д: Милан Шкриниар (Интер)

Д: Љубомир Шатка (Лех Познан)

Д: Мартин Кошчелник (Либерец)

Д: Давид Хачко (Спарта Прага)

Д: Мартин Ваљент (Мајорка)

С: Марек Хамшик (Гетеборг)

С: Јан Грегуш (Минесота)

С: Јурај Кучка (Парма)

С: Владимир Вајс (Слован Братислава)

С: Роберт Мак (Ференцварош)

С: Ондреј Дуда (Келн)

С: Патрик Хросовски (Генк)

С: Станислав Лоботка (Наполи)

С: Лукас Хараслин (Сасуоло)

С: Ласло Бенес (Аугсбург)

С:Јакуб Хромада (Славиа Прага)

С: Томас Суслов (Гронинген)

Н: Михал Дурис (Омонија)

Н: Роберт Боженик (Феенорд)

Н: Иван Шранц (Јаблонец)

Словачка

Словаците можат да уживаат во фактот дека нивниот тим се пласираше на два последователни Европски шампионати. ЕУРО 2016 година беше нивниот прв настап во ова натпреварување, но изминатите две години не беа инспиративни.

Добрата вест е дека нивната главна цел – пласман на ЕУРО 2020 беше постигната и тоа преку Лигата на Нации но во двата плеј-оф меча против Република Ирска и Северна Ирска славеа по 120 минути, а во финалето дури на пенали.

Словачка ја предводеше поранешниот чешки интернационалец Павел Хапал, но монотониот стил на игра резултираше со некои лоши резултати во текот на 2020 година, што доведе до испаѓање од Лигата Б.

Четири недели пред финалето на гостувањето кај Северна Ирска, беше назначен Стефан Тарковиќ за привремен тренер.

Двајцата тренери користеа неколку комбинации на играчи, од кои само неколку можат да тврдат дека играле добро па тешко е да се предвиди како Словачка ќе изгледа на ЕУРО 2020.

Во квалификациите за ЕУРО 2020, како и во Лигата на нации, Словачка честопати немаше идеи во нападот – иако тоа не е изненадувачки, со оглед на нивниот недостаток на квалитетни опции во нападот. Дојдоа на овој шампионат пред се поради добрата одбрана, но не можат да се надеваат на тоа на ова Европско Првенство.

Кој е најдобриот играч на Словачка?

Марек Хамшик секогаш се сметаше за водечки играч на Словачка, заедно со бекот Мартин Шкртел. Сега, 26-годишниот централен бек Милан Шкриниар е најголемата ѕвезда во тимот. Дефанзивецот на Интер е во добра форма, а неговата организациска вештина е од витално значење за неговата земја – тој ќе мора да биде во најдоброто светло ако Словачка сака да освои барем некој бод ова лето.

Шкринаир

Кој е менаџер на Словачка?

На ЕУРО 2016, Тарковиќ беше помошник тренер на Јан Козак – но сега, тој ќе биде мозокот на Словачка. 48-годишниот тренер има интересен пристап на игра, сомногу филозофија и тактизирање. Често знае да ги менува противниците и многу повеќе ја анализира противничката игра, отколку играта на неговиот тим. Претпочита некако методичен пристап и сака голема дисциплина. Веројатно Словачка ќе игра дефанзивен фудбал на ова првенство.

Кој е најдобриот дел на тимот?

Нападот секако не е, во средината се солидни, но најдоброто од Словачка е во одбраната.Шкинае е срцето и душата на тимот, без разлика што игра во одбраната. Сите напади почнуваат од него при сите прекини се бара токму тој кој со својата градба е најопасен кон противничкиот гол. Заедно со Вавро, Хубочан, Пекарик … стварно изгледаат како бедем пред голот на Дубравка.

Очекување

Не се очекува Словачка да ја мие групната фаза. Немаа среќа при жрепката и се наоѓаат во тешка група. Највеќе што може Словачка е да извлече некое реми веројатно без голови ако се знае нивниот дефанзивен пристап и дефанзивната линија. Ќе играат на контри и на тој начин ќе бркаат некое изненадување.