Франција

Најинтересно име во составот на Франција дефинитивно е Карим Бензема, кој е надвор од репрезентацијата скоро шест години. Неговиот повик беше прифатен како позитивен шок за навивачите на Франција.

Бензема не игра за својата земја од 2015 година, по апсењето поради наводната уцена на колегата од францускиот национален тим, Валбуена. Тој го обвини францускиот тренер Дидие Дешамп дека му се поклонил на расистичкиот притисок и беше потврдено дека ќе му се суди за инцидентот претходно оваа година.

Но, по неколку години исполнети со одлични игри и многу голови за Реал Мадрид, тој е повторно во составот на Дешамп за ЕУРО 2020.

Откако го освои Светското првенство пред три години, Дешамп има на располагање вистинско богатството и мораше да изостави голем број на фудбалски ѕвезди вклучувајќи ги Ферланд Менди од Реал Мадрид и Тангуј Ндомбеле од Тотенхем.

Состав на Франција за ЕУРО 2020:

Г: Хуго Лорис, (Тотенхем)

Г: Стив Манданда, (Марсеј)

Г: Мајк Маигнан, (Лил)

Д: Рафаел Варан, (Реал Мадрид)

Д: Џулес Коунде, (Севиља)

Д: Лукас Дигне, (Евертон)

Д: Бенџамин Павард, (Баерн Минхен)

Д: Лукас Ернандез, (Баерн Минхен)

Д: Пресенел Кимпембе, (ПСЖ)

Д: Климент Ленглет, (Барселона)

Д: Курт Зума, (Челси)

Д: Лео Дубоис, (Лион)

С: Пол Погба, (Манчестер Јунајтед)

С: Муса Сисоко, (Тотенхем Хотспур)

С: Н’Голо Канте, (Челси)

С: Адриен Рабиот, (Јувентус)

С: Корентин Толисо (Баерн Минхен)

С: Антоан Гризман, (Барселона)

С: Кингсли Коман, (Баерн Минхен)

С: Томас Лемар, (Атлетико Мадрид)

Н: Килијан Мбапе, (ПСЖ)

Н: Усман Дембеле, (Барселона)

Н: Оливие Жиру, (Челзи)

Н: Висам Бен Једер, (Монако)

Н: Карим Бензема (Реал Мадрид)

Н: Маркус Турам (Борусија Менхенгладбах)

Франција

Состав кој дефинитивно е спремен повторно по само три години да освои голем трофеј и да ги обедини Светското и Европското првенство. Не попусто Франција според многумина е фаворит број еден овој шампионат. На некој начин, Дешамп можеше да создаде два тима и двата да беа конкурентни за висок пласман.

Кој е селектор на Франција?

Поранешниот играч и капитен на Франција, Дидие Дешамп е на селекторското столче и е само третата личност што го освои Светското првенство како играч и како менаџер – по Марио Загало и Франц Бекенбауер.

Дешамп стана селектор на Франција пред скоро една деценија, во 2012 година. По одличните епизоди во Монако, Јувентус и Марсеј како менаџер, Дешамп се приклучи на француски национаен тим и оттогаш, ја трансформираше нацијата по што освои Светско првенство и беше финалист на Европското првенство.

Кој е најдобриот играч на Франција?

Франција

Килијан Мбапе во последните години важи за најдобар играч на Франција и веќе не само за иднината, туку и во моментов. Преземајќи ја улогата од Антоан Гризман, Мбапе со само 22 години важи за еден од најдобрите во Европа.

Мбапе постигна 16 гола на 42 натпревари за Франција и не покажува знаци на забавување. Веќе е освојувач на Светскиот куп, а сега Французинот ќе се обиде да го додаде и Европско првенство во својата колекција трофеи.

Кој е најдобар дел на тимот?

Сите линии на Франција се неверојатно силни. Тешко е да се каже дали средината е подобра од напаот, или пак е послаба од одбраната. На сите позиции Франција има по минимум двајца неверојатни фудбалери, европски ѕвезди. Веројатно, најсилната страна сепак се крилните позиции каде Дешамп има неверојатен избод на фудбалери: Мбапе, Гризман, Лемар, Дембеле и Коман.

Предвидување

Се освен пласман во финалето ќе биде разочарување за оваа Франција. Ја сакаат титулата и не размислуваат на друго, а има и зошто. Ниту една селекција на ЕУРО 2020 нема подобар ростер на фудбалери, но тоа ќе мора да се докаже и на теренот. Франција е фаворит број еден на шампионатот и е со најголеми шанси да стане владетел на Европа.