ЕУРО2020-Данска

Одликувајќи се со имиња познати на навивачите на најдобрите пет европски лиги, Данска има компактен тим кој може да се носи добро и со посилните селекции. Тимот на менаџерот Каспер Хјулманд се наоѓа во добра форма, особено по стартот на квалификациите за Светското првенство и победите над Израел, Молдавија и Австрија, во кои постигнаа 14 голови, а не примија ниту еден.

Хјулманд има еден доста шарен состав со играчи од многу европски лиги, еден интересен состав кој секако привлекува внимание и ќе биде интересен за следење.

Состав на Данска за ЕУРО 2020:

Г: Каспер Шмајхел (Лестер Сити)

Г: Џонас Лосл (Митјиланд)

Г: Фредерик Ронау (Шалке)

Д: Јаник Вестергард (Саутемптон)

Д: Симон Кјаер (Милан)

Д: Јоаким Мехле (Аталанта)

Д: Андреас Кристенсен (Челзи)

Д: Николај Боиленсен (Копенхаген)

Д: Матијас Јоргенсен (Копенхаген)

Д: Јоаким Андерсен (Фулам)

Д: Јенс Стригер Ларсен (Удинезе)

Д: Коаким Андерсен (Фулам)

С: Андрес Кристиансен (Малмо)

С: Томас Делејни (Борусија Дортмунд)

С: Кристијан Ериксен (Интернационале)

С: Даниел Вас (Валенсија)

С: Пјер-Емил Хојбјерг (Тотенхем)

С: Кристијан Норгард (Брентфорд)

С: Роберт Сков (Хофенхајм)

С: Микел Дамсгард (Сампдорија)

Н: Мартин Брајтвајт (Барселона)

Н: Јусуф Поулсен (Лајпциг)

Н: Анреас Корнелиус (Парма)

Н: Андреас Сков Олсен (Болоња)

Н: Каспер Долберг (Ница)

Клубовите од најдобрите европски лиги ја снабдуваа Данска со обемен ростер на фудбалери. Избраниот состав нема премногу изненадувања, а Хјулманд се држеше до испробаните и доверливи фудбалери. Пионе Систо е надвор од екипата и можеби тоа е најголемо изненадување во Данска.

Данска

Кој е менаџер на Данска?

Каспер Хјулманд е селектор на Данска, откако тие го назначија во 2020 година. Се претпоставуваше дека ќе ја преземе Данска минатата година по ЕУРО 2020, но доцнењето на турнирот одлучи тој д аја води Данска на шампионатот.

49-годишникот двапати раководеше со Нордсјеланд, а меѓу нив беше и тренер во Мајнц. Во Нордсјеланд тој му ја донесе на тимот единствената титула во историјата кога ја освои Суперлигата во 2011-12 година.

Кој е најдобар играч на Данска?

Кога се разговара за најдобрите играчи на Данска, невозможно е да не се спомене Кристијан Ериксен. Иако играчот од средниот ред се бореше самиот со себе да ја пронајде формата откако го замени Тотенхем за Интер, Ериксен сепак е незаменлив во Данска. Без него, Данска не може да очекува премногу на ЕУРО 2020. Со него, тие ја имаат секоја можност да напредуваат во рамките на турнирот.

Кој е најдобриот дел на тимот?

Дефанзивата е одлична, во нападот го имаат Поулсен, но средината е сржта на репрезентацијата на Данска. Ериксен како диригент, покрај Делејни и Хојбјерг се неверојатно трио кое може да ја задржи топката, да создаде шанси пред противничкиот гол, но и да игра во два правци. Ериксен е слаб во дефанзива, но затоа останатите двајца се одлични деструктивци. Средниот ред во Данска е од големо значење ицелата игра се врти околу него. Одбраната почнува од средните играчи, а нападот, повторно од нив.

Предвидување:

Данска ќе биде задоволно доколку ја мине групата во која Белгија е апсолутен фаворит, а Финска аутсајдер. Тоа значи дека би требало Данска и Русија да бијат битка за второто место, или пак да се надеваат дека ќе бидат едни од најдобрите третопласирани селекции. Има Данска тим кој може да ја мине групата, но ако одлучува само еден меч – оној со Русија, тогаш ќе биде тешко да се предвиди. Во секој случај, ние очекуваме дека максимумот на Данска ќе биде минување на групната фаза.