Група Д - Франција, ЕУРО 2024

Француската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Дидие Дешам, е еден од главните фаворити на Европското првенство 2024. Дешам, кој ја води репрезентацијата од 2012 година, има за цел да го додаде Европското првенство на листата на успеси на Франција.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Алфонс Ареола (Вест Хем), Мајк Мањан (Милан), Брис Самба (Ленс).
 • Одбрана: Жул Кунде (Барселона), Тео Ернандез (Милан), Ибрахима Конате (Ливерпул), Дејо Упамекано (Бајерн Минхен), Вилијам Салиба (Арсенал), Џонатан Клос (Марсеј), Бенџамин Павар (Интер Милан), Ферланд Менди (Реал Мадрид).
 • Среден ред: Н’Голо Канте (Ал-Итихад), Едуардо Камавинга (Реал Мадрид), Адријан Рабио (Јувентус), Ворен Заир-Емери (ПСЖ), Јусуф Фофана (Монако), Орелиен Чуамени (Реал Мадрид).
 • Напад: Килијан Мбапе (ПСЖ), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Осман Дембеле (ПСЖ), Оливие Жиру (Милан), Рандал Коло Муани (ПСЖ), Маркус Турам (Интер Милан), Бредли Баркола (ПСЖ), Кингсли Коман (Бајерн Минхен).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Франција беше елиминирана во осминафиналето од Швајцарија на пенали, што беше големо разочарување за тимот кој беше еден од фаворитите.

Последни резултати

Во изминатите две години, Франција постигна одлични резултати:

 • 2023: 10 победи, 1 нерешен, 1 пораз (голови: 33 постигнати / 7 примени)
 • 2022: 9 победи, 2 нерешени, 1 пораз (голови: 30 постигнати / 8 примени)

Квалификации

Франција доминираше во својата квалификациска група, завршувајќи на првото место без пораз, што им овозможи силна позиција пред турнирот.

Група и противници

Франција е дел од Група Д, заедно со Холандија, Австрија и Полска. Натпреварите ќе бидат предизвикувачки, но Франција е фаворит за првото место. Холандија и Австрија се силни тимови кои можат да им предизвикаат проблеми.

Интересни факти

 • Франција има освоено две Европски првенства (1984, 2000).
 • Килијан Мбапе е најмладиот играч кој постигнал 30 голови за Франција.
 • Ова е 11-ти пат Франција да се квалификува за Европско првенство.

Проценка и очекувања

Франција влегува на Европското првенство како еден од главните фаворити и има реални шанси да ја освои титулата. Со силен и балансиран тим, Франција треба да има лесен пат до нокаут фазата. Понатамошниот успех ќе зависи од нивната форма и тактичка подготвеност.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 3 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 2 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 11 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 10W-1D-1L (Голови: 33 постигнати / 7 примени)
  • 2022: 9W-2D-1L (Голови: 30 постигнати / 8 примени)
 • Тренер: Дидие Дешам (од 2012 година)
 • Најдобри играчи: Килијан Мбапе (ПСЖ), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Мајк Мањан (Милан)