Група Ф - Грузија, ЕУРО 2024

Грузија, предводена од тренерот Вили Сањол, го направи својот прв историски пласман на Европското првенство 2024. Сањол ја презеде репрезентацијата во 2021 година и ги водеше до квалификација преку плејофот со победа против Луксембург и Грција.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Гиорги Лориа (Динамо Тбилиси), Гиорги Мамардашвили (Валенсија), Лука Гугешашвили (Карабах).
 • Одбрана: Гурам Кашиа (Слован Братислава), Отар Какубадзе (Краковија), Соломон Квирквелия (Ал-Окхдуд), Лаша Двали (АПОЕЛ), Џемал Табидзе (Панетоликос), Лука Лочошвили (Кремонесе), Гиорги Гочолеишвили (Шахтар Донецк), Гиорги Гвелесиани (Персеполис).
 • Среден ред: Габриел Сигуа (Базел), Ника Квеквескири (Лех Познањ), Отар Китеишвили (Штурм Грац), Саба Лобжанидзе (Атланта Јунајтед), Зурико Давиташвили (Бордо), Гиорги Чакветадзе (Вотфорд), Леван Шенгелија (Панетликос), Гиорги Цитаишвили (Динамо Батуми), Анзор Меквабишвили (Универзитатеа Крајова), Гиорги Кочорашвили (Леванте), Сандро Алтунашвили (Волфсбергер АЦ).
 • Напад: Гиорги Квилитаиа (АПОЕЛ), Квича Кварацкелија (Наполи), Буду Зивзиваѕе (Карлсрухер СЦ), Жорж Микаутаѕе (Мец).

Настап на последното Европско првенство

Ова е прв настап на Грузија на Европско првенство, со што го остварија својот најголем успех досега.

Последни резултати

Во изминатите две години, Грузија покажа мешани перформанси:

 • 2023: 5 победи, 3 нерешени, 2 порази (голови: 13 постигнати / 8 примени)
 • 2022: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 16 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Грузија се квалификуваше преку плејофот, победувајќи ги Луксембург и Грција.

Група и противници

Грузија е дел од Група Ф, заедно со Португалија, Турција и Чешка. Натпреварите против Турција и Чешка ќе бидат од клучно значење за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Ова е прв настап на Грузија на Европско првенство.
 • Квича Кварацкелија е еден од најперспективните млади играчи и главен играч на тимот.

Проценка и очекувања

Грузија ќе се обиде да направи изненадување во групата и да се бори за пласман во нокаут фазата. Со млади таленти како Кварацкелија, тимот има потенцијал за добар настап, но ќе се соочи со сериозна конкуренција од Португалија и Турција.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 78 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 35 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 0 (прв настап)
 • Како се квалификуваа: Победници на плејофот
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-3D-2L (Голови: 13 постигнати / 8 примени)
  • 2022: 6W-2D-4L (Голови: 16 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Вили Сањол (од 2021 година)
 • Најдобри играчи: Квича Кварацкелија (Наполи), Гиорги Мамардашвили (Валенсија), Гиорги Чакветаѕе (Вотфорд)