Група Б - Хрватска, ЕУРО 2024

Хрватската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Златко Далиќ, ќе настапи на Европското првенство 2024 со амбиции за висок пласман. Далиќ, кој ја водеше Хрватска до финалето на Светското првенство во 2018 година и третото место во 2022 година, е подготвен за нов предизвик.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Доминик Ливаковиќ (Фенербахче), Ивица Ивушиќ (Пафос), Недилјко Лабровиќ (Ријека).
 • Одбрана: Домагој Вида (АЕК Атина), Јошко Гвардиол (Манчестер Сити), Јосип Јурановиќ (Унион Берлин), Борна Соса (Ајакс), Јосип Шутало (Ајакс), Мартин Ерлиќ (Сасуоло), Марин Понграчиќ (Лече).
 • Среден ред: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Матео Ковачиќ (Манчестер Сити), Марцело Брозовиќ (Ал Наср), Марио Пашалиќ (Аталанта), Никола Влашиќ (Торино), Ловро Мајер (Волфсбург), Лука Иванушец (Фејнорд), Мартин Батурина (Динамо Загреб).
 • Напад: Иван Перишиќ (Хајдук Сплит), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Бруно Петковиќ (Динамо Загреб), Анте Будимир (Осасуна), Марко Пјача (Ријека).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Хрватска беше елиминирана во осминафиналето од Шпанија. Тимот покажа борбеност, но не успеа да напредува понатаму.

Последни резултати

Во изминатите две години, Хрватска имаше стабилни перформанси:

 • 2023: 5 победи, 3 нерешени, 1 пораз (голови: 15 постигнати / 8 примени)
 • 2022: 6 победи, 2 нерешени, 2 порази (голови: 18 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Хрватска се квалификуваше за Европското првенство 2024 завршувајќи на второто место во својата група зад Белгија, со вкупно 6 победи, 2 нерешени и 2 порази. Тие покажаа стабилна игра и го обезбедија своето место на турнирот.

Група и противници

Хрватска е дел од Група Б, заедно со Шпанија, Италија и Албанија. Оваа група е позната како “група на смртта” поради високата конкуренција. Италија и Шпанија се меѓу најдобрите тимови во Европа, што ја прави задачата на Хрватска многу тешка. Хрватска ќе мора да игра на врвно ниво и да ги искористи сите свои искуства за да обезбеди пласман во нокаут фазата.

Интересни факти

 • Хрватска освои бронзен медал на Светското првенство во 2022 година.
 • Лука Модриќ, со 38 години, е најискусниот играч во тимот и ќе игра на своето последно Европско првенство.

Проценка и очекувања

Иако Хрватска е во една од најтешките групи, тимот има квалитет и искуство да се натпреварува. Постојат реални шанси да не го поминат групниот сегмент, но доколку успеат, можат да направат значаен пробив во нокаут фазата. Модриќ, Гвардиол и Крамариќ ќе играат клучна улога во успехот на тимот.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 7 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 3 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 7 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Белгија
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-3D-1L (Голови: 15 постигнати / 8 примени)
  • 2022: 6W-2D-2L (Голови: 18 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Златко Далиќ (од 2017 година)
 • Најдобри играчи: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Јошко Гвардиол (Манчестер Сити), Андреј Крамариќ (Хофенхајм)