Група А - Шкотска, ЕУРО 2024

Шкотската фудбалска репрезентација, предводена од Стив Кларк, се квалификуваше за Европското првенство 2024, повторувајќи го успехот од 2020 година. Ова е големо достигнување за тимот, кој ќе се натпреварува по втор пат во последните четири години.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Крег Гордон (Хартс), Ангус Ган (Норич Сити), Зандер Кларк (Ренџерс).
 • Одбрана: Енди Робертсон (Ливерпул), Киран Тирни (Реал Сосиедад), Џек Хендри (Ал Етифак), Рајан Портеус (Вотфорд), Лијам Купер (Лидс Јунајтед), Скот МекКена (Нотингам Форест), Грант Хенли (Норич Сити), Грег Тејлор (Селтик), Џон Сутар (Ренџерс), Ентони Ралстон (Селтик).
 • Среден ред: Калум МекГрегор (Селтик), Рајан Кристи (Борнмут), Били Гилмор (Брајтон), Џон МекГин (Астон Вила), Кени МекЛин (Норич Сити), Скот МекТоминај (Манчестер Јунајтед), Стјуарт Армстронг (Саутемптон), Рајан Џек (Ренџерс).
 • Напад: Линдон Дајкс (КПР), Че Адамс (Саутемптон), Лоренс Шанкленд (Хартс), Џејмс Форест (Селтик).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Шкотска беше елиминирана во групната фаза. Ова беше прво учество на Шкотска по 25 години пауза.

Последни резултати

Во изминатите две години, Шкотска имаше мешани резултати:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 18 постигнати / 14 примени)
 • 2022: 8 победи, 3 нерешени, 3 порази (голови: 26 постигнати / 16 примени)

Квалификации

Шкотска се квалификуваше за Европското првенство 2024, завршувајќи на второто место во својата група зад Шпанија, со вкупно 6 победи, 2 нерешени и 2 порази.

Група и противници

Шкотска е дел од Група А, заедно со Германија, Унгарија и Швајцарија. Натпреварите во групната фаза ќе бидат предизвикувачки, но тимот има потенцијал за изненадување.

Интересни факти

 • Ова е прв пат Шкотска да учествува на две последователни Европски првенства.
 • Шкотска никогаш не ја поминала групната фаза на Европско првенство.

Проценка и очекувања

Експертите очекуваат Шкотска да се бори за излез од групната фаза. Тимот има квалитет и потенцијал да изненади некои од фаворитите на турнирот.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 31 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 15 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 3 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Шпанија
 • Последни резултати (сите натпревари):
 • 2023: 6W-2D-4L (Голови: 18 постигнати / 14 примени)
 • 2022: 8W-3D-3L (Голови: 26 постигнати / 16 примени)
 • Тренер: Стив Кларк (од 2019 година)
 • Најдобри играчи: Енди Робертсон (Ливерпул), Џон МекГин (Астон Вила), Скот МекТоминај (Манчестер Јунајтед)