Група Д - Холандија, ЕУРО 2024

Холандската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Роналд Куман, е подготвена за нов предизвик на Европското првенство 2024. Куман, кој повторно ја презеде репрезентацијата во 2022 година, има за цел да го врати тимот на врвот на европскиот фудбал.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Ник Ој (Спарта Ротердам), Барт Вербреген (Брајтон), Марк Флекен (Брентфорд), Јустин Бјилоу (Феенорд).
 • Одбрана: Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Стефан де Врај (Интер Милан), Мики ван де Вен (Тотенхем), Дејли Блинд (Жирона), Матис де Лихт (Бајерн Минхен), Натан Аке (Манчестер Сити), Дензел Думфрис (Интер Милан), Лутшарел Гертруда (Феенорд), Џереми Фримпонг (Бајер Леверкузен), Ијан Матсен (Борусија Дортмунд).
 • Среден ред: Теун Купмејнерс (Аталанта), Рајан Гравенберх (Ливерпул), Френки де Јонг (Барселона), Тијани Рејндерс (АЦ Милан), Мартен де Рон (Аталанта), Ксави Симонс (РБ Лајпциг), Квинтен Тимбер (Феенорд), Џерди Шаутен (ПСВ), Џои Веерман (ПСВ), Џини Вајналдум (Ал-Етифак).
 • Напад: Стивен Бергвајн (Ајакс), Мемфис Депај (Атлетико Мадрид), Брајан Броби (Ајакс), Ваут Вегхорст (Хофенхајм), Дониел Малем (Борусија Дортмунд), Коди Гакпо (Ливерпул).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Холандија беше елиминирана во осминафиналето од Чешка. Овојпат, тимот има за цел да стигне подалеку и да покаже подобри резултати.

Последни резултати

Во изминатите две години, Холандија имаше солидни перформанси:

 • 2023: 8 победи, 3 нерешени, 2 порази (голови: 25 постигнати / 12 примени)
 • 2022: 9 победи, 1 нерешен, 2 порази (голови: 27 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Холандија заврши на второто место во својата квалификациска група, зад Франција. Ова им обезбеди место на Европското првенство 2024.

Група и противници

Холандија е дел од Група Д, заедно со Франција, Австрија и Полска. Групата е предизвикувачка, но Холандија има потенцијал да се бори за првото место. Натпреварот против Франција би требало да одлучи која репрезентација ќе заврши прва во групата.

Интересни факти

 • Холандија го освои Европското првенство во 1988 година.
 • Вирџил ван Дајк е капитен на тимот и е еден од најдобрите дефанзивци во светот.
 • Холандија пропушти две последователни Европски првенства пред да се врати на турнирот во 2020 година.

Проценка и очекувања

Холандија има силен состав и амбиции за висок пласман на Европското првенство 2024. Тимот има капацитет да стигне до четвртфиналето или понатаму, но ќе мора да покаже конзистентност и квалитет во сите натпревари.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 7 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 4 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 11 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Франција
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 8W-3D-2L (Голови: 25 постигнати / 12 примени)
  • 2022: 9W-1D-2L (Голови: 27 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Роналд Куман (од 2022 година)
 • Најдобри играчи: Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Френки де Јонг (Барселона), Мемфис Депај (Атлетико Мадрид)