Група Б - Албанија, ЕУРО 2024

Албанската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Силвињо, ќе настапи на Европското првенство 2024 со амбиции да изненади многумина. Силвињо, поранешен бразилски репрезентативец и тренер на Лион и Коринтијанс, ја презеде репрезентацијата во јануари 2023 година и успеа да ја квалификува за ЕУРО 2024.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Етрит Берија (Емполи), Томас Стракоша (Брентфорд), Елхан Кастрати (Читадела), Симон Симоњ (Ајнтрахт Франкфурт).
 • Одбрана: Берат Џимшити (Аталанта), Елсеид Хисај (Лацио), Иван Балиу (Рајо Ваљекано), Ардијан Исмајли (Емполи), Арлинд Ајети (ЦФР Клуж), Насер Алији (Волунтари), Марио Митај (Локомотив Москва), Енеа Михај (Фамаликао), Мараш Кумбула (Сасуоло).
 • Среден ред: Амир Абраши (Грасхоперс), Кристијан Асљани (Интер Милано), Недим Бајрами (Сасуоло), Медон Берија (Лече), Клаус Гјасула (Дармштад 98), Казим Лачи (Спарта Прага), Ернест Мући (Бешикташ), Јлбер Рамадани (Лече).
 • Напад: Јасир Асани (Гвангжу ФК), Армандо Броја (Фулам), Мирлинд Даку (Рубин Казан), Арбер Хоџа (Динамо Загреб), Реј Манај (Сиваспор), Таулант Сефери (Банијас).

Настап на последното Европско првенство

Албанија последен пат учествуваше на Европското првенство во 2016 година, каде што беа елиминирани во групната фаза. Тие покажаа борбен дух и стекнаа многу искуства кои ќе им бидат корисни за ова издание на првенството.

Последни резултати

Во изминатите две години, Албанија имаше мешани перформанси:

 • 2023: 5 победи, 3 нерешени, 3 порази (голови: 14 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 17 постигнати / 12 примени)

Квалификации

Албанија се квалификуваше за Европското првенство 2024 како победник во својата група, надминувајќи ги Полска и Чешка. Овој успех е резултат на тактичката генијалност на Силвињо и одличната тимска работа.

Група и противници

Албанија е дел од Група Б, заедно со Шпанија, Италија и Хрватска. Групата е наречена “група на смртта” поради високата конкуренција. Албанија ќе се соочи со некои од најдобрите тимови во Европа, и тие ќе мора да го дадат својот максимум за да излезат од групната фаза.

Интересни факти

 • Ова е само втор пат Албанија да се квалификува за Европското првенство.
 • Елсеид Хисај, капитенот на тимот, е најискусниот играч со над 70 настапи за репрезентацијата.

Проценка и очекувања

Албанија влегува во турнирот како аутсајдер, но со квалитетни играчи и одличен тренер, тие можат да изненадат. Ако успеат да го поминат групниот сегмент тоа ќе биде историски успех за репрезентацијата на Албанија. Сепак, реалноста е дека групата е исклучително тешка и секој бод ќе биде важен.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 59 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 31 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 1 (последен 2016)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-3D-3L (Голови: 14 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 6W-2D-4L (Голови: 17 постигнати / 12 примени)
 • Тренер: Силвињо (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Елсеид Хисај (Лацио), Армандо Броја (Фулам), Кристијан Асљани (Интер Милано)