Група Ф - Чешка, ЕУРО 2024

Чешка, предводена од тренерот Иван Хашек, има амбиции за добар настап на Европското првенство 2024. Хашек ја презеде репрезентацијата во 2023 година и се фокусира на млади и талентирани играчи, надевајќи се на позитивни резултати.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Јиржи Павленка (Вердер Бремен), Томаш Вацлик (Олимпијакос), Алекандар Ковар (Спарта Прага).
 • Одбрана: Владимир Цоуфал (Вест Хем), Павел Кадержабек (Хофенхајм), Јакуб Брабец (Викторија Плзен), Давид Зима (Торино), Александар Драгомир (Спарта Прага), Томаш Холеш (Славија Прага), Јакуб Јаннкто (Хетафе), Ладислав Крејчи (Спарта Прага).
 • Среден ред: Томаш Соучек (Вест Хем), Алекс Крал (Унион Берлин), Антонин Барак (Фиорентина), Јакуб Пешек (Славија Прага), Адам Карчма (Јувентус), Михал Садилек (Феенорд), Петар Севчик (Славија Прага), Давид Ковар (Викторија Плзен).
 • Напад: Патрик Шик (Бајер Леверкузен), Адам Хложек (Бајер Леверкузен), Јан Кухта (Спарта Прага), Матеи Видра (Бернли), Томаш Чванчара (Спарта Прага).

Настап на последното Европско првенство

Чешка стигна до четвртфиналето на Европското првенство 2020, каде што беше елиминирана од Данска со резултат 2-1. Тимот покажа солидни перформанси и се надева на уште подобар резултат оваа година.

Последни резултати

Во изминатите две години, Чешка покажа стабилни перформанси:

 • 2023: 7 победи, 2 нерешени, 1 пораз (голови: 18 постигнати / 6 примени)
 • 2022: 6 победи, 3 нерешени, 3 порази (голови: 16 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Чешка заврши на второто место во својата квалификациска група, обезбедувајќи директно место на Европското првенство 2024.

Група и противници

Чешка е дел од Група Ф, заедно со Португалија, Турција и Грузија. Натпреварите против Турција и Грузија ќе бидат клучни за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Чешка го освои Европското првенство во 1976 година како Чехословачка.
 • Чешка редовно се пласира на Европските првенства од својата независност во 1993 година.

Проценка и очекувања

Чешка ќе се обиде да го повтори успехот од претходното првенство и да се пласира во нокаут фазата. Со талентирани играчи како Шик и Соучек, тимот има потенцијал за изненадување. Според силите во Група Ф, Чешка има шанси за пласман понатаму.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 33 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 20 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 7 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 7W-2D-1L (Голови: 18 постигнати / 6 примени)
  • 2022: 6W-3D-3L (Голови: 16 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Иван Хашек (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Патрик Шик (Бајер Леверкузен), Томаш Соучек (Вест Хем), Владимир Цоуфал (Вест Хем)