Група Е - Белгија, ЕУРО 2024

Белгија, под водство на тренерот Доменико Тедеско, се подготвува за Европското првенство 2024 со цел да го подобри својот претходен настап. Тедеско ја презеде репрезентацијата во 2023 година и донесе нова енергија и тактичка дисциплина.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Кун Кастеелс (Волфсбург), Томас Камински (Лутон Таун).
 • Одбрана: Тимоти Кастањ (Јувентус), Јан Вертонген (Андерлехт), Артур Теате (Рен), Зено Дебаст (Андерлехт), Тоби Алдервејрелд (Антверпен), Вут Фаес (Лестер Сити).
 • Среден ред: Кевин Де Брујне (Манчестер Сити), Јури Тилеманс (Астон Вила), Леандро Тросард (Арсенал), Амаду Она (Евертон), Јаник Караско (Ал-Шабаб), Ханс Ванакен (Бриж).
 • Напад: Ромелу Лукаку (Рома), Жереми Доку (Манчестер Сити), Доди Лукебакио (Севиља), Шарл де Кетеларе (Аталанта), Лоис Опенда (РБ Лајпциг).

Настап на последното Европско првенство

Белгија стигна до четвртфиналето на Европското првенство 2020, каде што беше поразена од Италија со 2-1. Тимот покажа силен настап, но не успеа да напредува понатаму.

Последни резултати

Во изминатите две години, Белгија имаше солидни перформанси:

 • 2023: 7 победи, 2 нерешени, 1 пораз (голови: 21 постигнати / 8 примени)
 • 2022: 8 победи, 1 нерешен, 2 порази (голови: 24 постигнати / 9 примени)

Квалификации

Белгија заврши на првото место во својата квалификациска група, без пораз, покажувајќи конзистентност и квалитет.

Група и противници

Белгија е дел од Група E, заедно со Словачка, Романија и Украина. Групата е предизвикувачка, но Белгија е фаворит за првото место. Натпреварите против Словачка и Романија ќе бидат клучни за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Белгија го постигнала својот најдобар успех на Европско првенство во 1980 година, кога стигнале до финалето.
 • Кевин Де Брујне е еден од најдобрите креативни играчи во светот и капитен на тимот.
 • Белгија го држи рекордот за најдолг непрекинат период во топ 3 на ФИФА ранг листата.

Проценка и очекувања

Белгија има потенцијал за висок пласман на Европското првенство 2024. Очекувањата се дека тимот ќе постигне подобар резултат од претходното првенство во 2020 кога изгубија во четвртфинале, со оглед на нивниот силен состав и квалитет.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 5 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 3 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 7 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 7W-2D-1L (Голови: 21 постигнати / 8 примени)
  • 2022: 8W-1D-2L (Голови: 24 постигнати / 9 примени)
 • Тренер: Доменицо Тедеско (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Кевин Де Брујне (Манчестер Сити), Ромелу Лукаку (Рома), Јури Тилеманс (Астон Вила)