Група Б, ЕУРО 2024

Група Б на Европското првенство 2024, наречена “групата на смртта”, ветува неверојатни натпревари. Во оваа група се наоѓаат Шпанија, Италија, Хрватска и Албанија, сите со своја приказна и амбиции.

Шпанија: Под водство на Луис де ла Фуенте, Шпанија доаѓа со млад и талентиран тим. Иако се во транзиција, тие се актуелни шампиони на Лигата на нации и имаат амбиција да освојат четврта европска титула. Првиот натпревар го играат против Хрватска на 15 јуни во Берлин.

Хрватска: Хрватска, предводена од Златко Далиќ, е тим со искуство и успех на последните турнири. Тие стигнаа до финалето на Светското првенство 2018 и ќе се обидат да покажат дека можат да се носат со најдобрите. Натпреварот против Шпанија на 15 јуни ќе биде голем тест за нив.

Италија: Италија, под водство на Лучано Спалети, е актуелен европски шампион. Тимот е познат по својата тактичка дисциплина и силна дефанзива. Првиот натпревар го започнуваат против Албанија на 15 јуни во Дортмунд. Италијанците се очекува да покажат силна игра и да се натпреваруваат за првото место во групата.

Албанија: Албанија е аутсајдер во оваа група, но под водство на Силвињо, тие покажаа дека можат да се борат со големите тимови. Првиот натпревар против Италија ќе биде клучен за нивните амбиции.

Оваа група ветува возбудливи дуели и многу неизвесност. Шпанија, Италија и Хрватска се сите потенцијални победници на групата, додека Албанија ќе се обиде да направи изненадување.

Распоред на натпревари од група Б

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Сабота, 15 ЈуниШпанија – Хрватска18:00 часотОлимпијски стадион (Берлин)
Сабота, 15 ЈуниИталија – Албанија21:00 часотСигнал Идуна Парк (Дортмунд)
Среда, 19 ЈуниХрватска – Албанија18:00 часотВолкспаркстадион (Хамбург)
Четврток 20 ЈуниШпанија – Италија21:00 часотАрена АуфШалке (Гелзенкирхен)
Понеделник, 24 ЈуниАлбанија – Шпанија21:00 часотМеркур Шпил-Арена (Дизелдорф)
Понеделник, 24 ЈуниХрватска – Италија21:00 часотРед Бул Арена (Лајпциг)