Група Ц - Словенија, ЕУРО 2024

Словенската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Матијаж Кек, ќе настапи на Европското првенство 2024 по вторпат во историјата. Кек, кој ја водеше репрезентацијата на Светското првенство во 2010 година, се врати на чело на тимот во 2018 година и успеа да ги квалификува за овој значаен турнир.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Јан Облак (Атлетико Мадрид), Вид Белец (АПОЕЛ), Игор Векиќ (Вејле), Матеј Видовшек (Олимпија Љубљана).
 • Одбрана: Петар Стојановиќ (Сампдорија), Јака Бижол (Удинезе), Миха Блажиќ (Лех Познањ), Јуре Балковец (Аланјаспор), Жан Карничник (Цеље), Давид Брекало (Орландо Сити), Ерик Јанза (Горник Забже), Вања Дркушиќ (Сочи), Жан Залетел (Виборг).
 • Среден ред: Тими Макс Елсник (Олимпија Љубљана), Јасмин Куртиќ (Судтирол), Бенјамин Вербиќ (Панатинаикос), Миха Зајц (Фенербахче), Санди Ловриќ (Удинезе), Адам Гнезда Черин (Панатинаикос), Јон Горенц Станковиќ (Штурм Грац), Тими Макс Елшник (Олимпија Љубљана), Томи Хорват (Штурм Грац), Адријан Жељковиќ (Спартак Трнава), Нино Жугел (Бодо/Глимт).
 • Напад: Јосип Иличиќ (Марибор), Андраж Шпорар (Панатинаикос), Бенџамин Шешко (РБ Лајпциг), Лука Заховиќ (Погон Шчечин), Жан Целар (Лугано), Јан Млакар (Пиза), Жан Виптоник (Бордо).

Настап на последното Европско првенство

Словенија последен пат учествуваше на Европското првенство во 2000 година, каде што беше елиминирана во групната фаза. Ова е вторпат Словенија да се квалификува за Европско првенство.

Последни резултати

Во изминатите две години, Словенија имаше мешани перформанси:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 3 порази (голови: 17 постигнати / 11 примени)
 • 2022: 5 победи, 3 нерешени, 4 порази (голови: 15 постигнати / 13 примени)

Квалификации

Словенија се квалификуваше за Европското првенство 2024 завршувајќи на второто место во својата група зад Данска. Ова е значаен успех за тимот, кој последен пат учествуваше на овој турнир во 2000 година.

Група и противници

Словенија е дел од Група Ц, заедно со Англија, Данска и Србија. Иако Словенија се третира како аутсајдер во групата, тие имаат потенцијал да предизвикаат изненадувања. Натпреварите со Србија и Данска ќе бидат клучни за нивниот пласман, додека Англија е фаворит за првото место.

Интересни факти

 • Ова е вторпат Словенија да се квалификува за Европско првенство, првпат беше во 2000 година.
 • Јан Облак, голманот на Атлетико Мадрид, е еден од најдобрите голмани во светот и капитен на тимот.

Проценка и очекувања

Словенија се наоѓа во тешка група, но има потенцијал да предизвика изненадувања. Очекувањата се дека ќе се борат за излез од групната фаза, а успехот ќе зависи од резултатите против Србија и Данска.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 54 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 29 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 1 (последен 2000)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Данска
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-2D-3L (Голови: 17 постигнати / 11 примени)
  • 2022: 5W-3D-4L (Голови: 15 постигнати / 13 примени)
 • Тренер: Матијаж Кек (од 2018 година)
 • Најдобри играчи: Јан Облак (Атлетико Мадрид), Бенџамин Шешко (РБ Лајпциг), Јосип Иличиќ (Марибор)