Група А, ЕУРО 2024

Група А на Европското првенство 2024 ветува спектакуларни натпревари и многу неизвесност. Оваа група го содржи домаќинот Германија и три тимови кои сакаат да изненадат.

Германија: Како домаќини, Германија го отвора турнирот на 14 јуни против Шкотска. Тимот предводен од Јулијан Нагелсман е подготвен да го искористи домашниот терен. Силниот состав, со играчи како Илкај Гундоган, Џамал Мусиала, и повратникот Тони Крос ги прави главни фаворити за освојување на групата.

Шкотска: Шкотска е позната по својата борбеност и се надева на изненадување. Натпреварот против Германија е тежок почеток, но шкотите знаат како да ги изненадат фаворитите. Средбата со Унгарија на 23 јуни е клучна за нивните шанси.

Унгарија: Унгарија е тим во подем, покажувајќи одлични резултати во последните години. Тие се надеваат на повторување на успехот од Европското првенство 2016, кога стигнаа до нокаут фазата. Мечот против Шкотска на 23 јуни може да ја одлучи нивната судбина во групата.

Швајцарија: Швајцарија е редовен учесник на големите турнири и има стабилен тим. Со искусни играчи како Гранит Џака и Ѓердан Шаќири, тие се сериозни конкуренти за пласман во нокаут фазата. Натпреварот со Унгарија на 15 јуни е од особена важност.

Фаворити за првото и второто место во групата се Германија и Швајцарија, но Унгарија и Шкотска се подготвени за борба и изненадувања.

Распоред на натпревари од група А

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Петок, 14 ЈуниГерманија – Шкотска21:00 часотАлијанц Арена (Минхен)
Сабота, 15 ЈуниУнгарија – Швајцарија18:00 часотСтадион Рајн Енерги (Келн)
Среда, 19 ЈуниШкотска – Швајцарија18:00 часотСтадион Рајн Енерги (Келн)
Среда, 19 ЈуниГерманија – Унгарија21:00 часотМерцедес-Бенц Арена (Штутгарт)
Недела, 23 ЈуниШвајцарија – Германија21:00 часотДојче Банк Парк (Франкфурт)
Недела, 23 ЈуниШкотска – Унгарија21:00 часотМерцедес-Бенц Арена (Штутгарт)