Група Ц - Англија, ЕУРО 2024

Англиската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Герет Саутгејт, ќе настапи на Европското првенство 2024 со големи амбиции. Саутгејт, кој ја водеше Англија до полуфиналето на Светското првенство 2018 и финалето на Европското првенство 2020, ќе се обиде да ја води репрезентацијата до првата голема титула од 1966 година.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Џордан Пикфорд (Евертон), Арон Рамсдејл (Арсенал), Дин Хендерсон (Кристал Палас), Џејмс Трафорд (Барнли).
 • Одбрана: Киран Трипие (Њукасл Јунајтед), Џон Стоунс (Манчестер Сити), Џерард Брантвејт (Евертон), Луис Данки (Брајтон), Џо Гомез (Ливерпул), Хари Мегвајр (Манчестер Јунајтед), Кајл Вокер (Манчестер Сити), Езри Конса (Астон Вила), Лук Шо (Манчестер Јунајтед), Џарел Куанса (Ливерпул), Марк Гехи (Кристал Палас).
 • Среден ред: Трент Александер-Арнолд (Ливерпул), Конор Галагер (Челси), Џуд Белингем (Реал Мадрид), Деклан Рајс (Арсенал), Куртис Џонс (Ливерпул), Адам Вортон (Кристал Палас), Коби Мејно (Манчестер Јунајтед), Џејмс Медисон (Тотенхем Хотспур), Еберечи Езе (Кристал Палас).
 • Напад: Џек Грилиш (Манчестер Сити), Џарод Боуен (Вест Хем Јунајтед), Ентони Гордон (Њукасл Јунајтед), Букајо Сака (Арсенал), Фил Фоден (Манчестер Сити), Хари Кејн (Бајерн Минхен), Иван Тони (Брентфорд), Оли Воткинс (Астон Вила), Кол Палмер (Челси).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Англија стигна до финалето каде што беше поразена од Италија на пенали. Овој настап ја потврди силата и квалитетот на тимот под водство на Саутгејт.

Последни резултати

Во изминатите две години, Англија имаше стабилни перформанси:

 • 2023: 8 победи, 2 нерешени, 2 порази (голови: 22 постигнати / 9 примени)
 • 2022: 9 победи, 1 нерешен резултат, 2 порази (голови: 28 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Англија се квалификуваше за Европското првенство 2024 како победник во својата група, завршувајќи со 6 победи и 2 нерешени. Тие покажаа доминација и го обезбедија своето место на турнирот релативно лесно.

Група и противници

Англија е дел од Група Ц, заедно со Србија, Данска и Словенија. Иако Англија е фаворит во групата, ќе мора да биде внимателна, бидејќи сите тимови се способни за изненадување. Секој натпревар ќе биде клучен за освојување на првото место и избегнување на силни противници во нокаут фазата.

Интересни факти

 • Ова е седмо последователно Европско првенство на кое ќе учествува Англија.
 • Англија првпат учествувала на Европско првенство во 1968 година, каде што го освоила третото место.
 • Англија има учествувано на 10 од вкупно 16 Европски првенства.

Проценка и очекувања

Англија влегува на Европското првенство како еден од фаворитите за титулата. Со силен состав и искуство од претходните турнири, очекувањата се дека ќе се борат за висок пласман. Ако завршат први во групата, Англија има реални шанси да стигне до полуфиналето а и до финалето на турнирот.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 4 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 2 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 11 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 8W-2D-2L (Голови: 22 постигнати / 9 примени)
  • 2022: 9W-1D-2L (Голови: 28 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Герет Саутгејт (од 2016 година)
 • Најдобри играчи: Хари Кејн (Бајерн Минхен), Џуд Белингем (Реал Мадрид), Букајо Сака (Арсенал)