Група Е - Романија, ЕУРО 2024

Романија, предводена од тренерот Едвард Јорданеску, е подготвена за своето враќање на Европското првенство по осум години пауза. Јорданеску, кој ја презеде репрезентацијата во 2022 година, донесе стабилност и успеа да ги води до квалификација на ЕУРО 2024 без пораз.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Флорин Ница (Газиантеп), Хорациу Молдован (Атлетико Мадрид), Штефан Тарновану (ФКСБ), Резван Сава (ЦФР Клуж).
 • Одбрана: Никушор Банку (Университатеа Крајова), Андреј Бурка (Ал-Окхдуд), Јонуц Неделчару (Палермо), Адриан Рус (Пафос), Андреј Рациу (Рајо Ваљекано), Раду Драгушин (Тотенхем), Василе Могош (ЦФР Клуж), Богдан Раковицан (Раков Ченстохова).
 • Среден ред: Николае Станчиу (Дамак), Резван Марин (Емполи), Александру Цицалдеу (Коњаспор), Јанис Хаџи (Алавес), Денис Ман (Парма), Валентин Михајла (Парма), Мариус Марин (Пиза), Дариус Олару (ФКСБ), Деиан Сореску (Газиантеп), Флоринел Коман (ФКСБ), Адриан Шут (ФКСБ), Константин Грамени (Фарул Констанца).
 • Напад: Џорџ Пушкаш (Бари), Денис Алибеч (Муајтер), Денис Драгуш (Газиантеп), Даниел Бирлигеа (ЦФР Клуж).

Настап на последното Европско првенство

Романија не успеа да се квалификува за Европското првенство 2020, што ги мотивираше дополнително за овој турнир. Последен пат учествуваа во 2016 година, каде што не поминаа во нокаут фазата.

Последни резултати

Во изминатите две години, Романија имаше солидни перформанси:

 • 2023: 5 победи, 3 нерешени, 2 порази (голови: 14 постигнати / 9 примени)
 • 2022: 6 победи, 4 нерешени, 2 порази (голови: 18 постигнати / 8 примени)

Квалификации

Романија заврши на првото место во својата квалификациска група, без пораз, и обезбеди директно место на Европското првенство 2024.

Група и противници

Романија е дел од Група Е, заедно со Белгија, Словачка и Украина. Белгија е фаворит во групата, но натпреварите против Словачка и Украина ќе бидат клучни за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Романија се враќа на Европското првенство по пропуштените два турнири.
 • Јанис Хаџи, син на легендата Георге Хаџи, е еден од најталентираните играчи во тимот.

Проценка и очекувања

Романија ќе се обиде да се бори за второто место во групата, со оглед на тоа што Белгија е јасен фаворит. Успехот ќе зависи од перформансите на клучните играчи и нивната способност да ги надминат Словачка и Украина. Проценката е дека ќе биде предизвик да се пласираат во нокаут фазата, но имаат потенцијал за изненадување.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 41 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 22 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 5 (последен 2016)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-3D-2L (Голови: 14 постигнати / 9 примени)
  • 2022: 6W-4D-2L (Голови: 18 постигнати / 8 примени)
 • Тренер: Едвард Јорданеску (од 2022 година)
 • Најдобри играчи: Николае Станчиу (Дамак), Раду Драгушин (Тотенхем), Резван Марин (Емполи)