Група Ц, ЕУРО 2024

Група Ц на Европското првенство 2024 е навистина возбудлива со четири силни тимови кои ветуваат жестока борба за пласман. Англија, Данска, Србија и Словенија се наоѓаат во оваа група, каде секој натпревар може да донесе изненадувања.

Словенија: Словенија, под водство на Матјаж Кек, е тим кој се надева на изненадувања. Тие имаат млад тим предводен од талентираниот напаѓач Бенџамин Шешко. Натпреварот против Данска ќе биде важен за нивните шанси за пласман.

Данска: Под водство на Каспер Хјулманд, Данска има за цел да го повтори успехот од претходните турнири. Тие имаат искусен тим кој може да се носи со најдобрите. Првиот натпревар го играат против Словенија на 16 јуни во Штутгарт.

Србија: Србија, предводена од Драган Стојковиќ, е тим со голема сила и физичка доминација. Тие ќе се обидат да ги изненадат фаворитите и да обезбедат пласман во нокаут фазата. Натпреварот против Англија ќе биде голем тест за нивните амбиции.

Англија: Англија е фаворит во оваа група, предводена од Гарет Саутгејт. Со силен тим и играчи кои играат во најдобрите фудбалски лиги, тие имаат големи шанси за првото место. Турнирот го започнуваат на 16 јуни во Гелзенкирхен против репрезентацијата на Србија.

Оваа група ветува натпревари полни со возбуда и неизвесност, каде секој тим има шанси за пласман.

Распоред на натпревари од група Ц

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Недела, 16 ЈуниСловенија – Данска18:00 часотШтутгарт Арена (Штутгарт)
Недела, 16 ЈуниСрбија – Англија21:00 часотАрена АуфШалке (Гелзенкирхен)
Четврток, 20 ЈуниСловенија – Србија15:00 часотФудбал Арена Минхен (Минхен)
Четврток, 20 ЈуниДанска – Англија18:00 часотФранкфурт Арена (Франкфурт)
Вторник, 25 ЈуниАнглија – Словенија21:00 часотРајн Енерги Стадион (Келн)
Вторник, 25 ЈуниДанска – Србија21:00 часотАлијанц Арена (Минхен)