Група Ц - Данска, ЕУРО 2024

Данската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Каспер Хјулманд, ќе настапи на Европското првенство 2024 со големи амбиции. Хјулманд, кој ја водеше Данска до полуфиналето на Европското првенство 2020, продолжува да гради тим со квалитет и искуство.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Каспер Шмајхел (Андерлехт), Фредерик Ренов (Унион Берлин), Мадс Хермсен (Лестер Сити).
 • Одбрана: Симон Кјер (Милан), Јоаким Меле (Волфсбург), Јаник Вестергорд (Лестер Сити), Јоаким Андерсен (Кристал Палас), Виктор Нелсон (Галатасарај), Виктор Кристијансен (Болоња), Елиас Јелерт (Копенхаген), Јакоб Расмусен (Брøndby), Мадс Рорслев (Брентфорд).
 • Среден ред: Кристијан Ериксен (Манчестер Јунајтед), Томас Делани (Андерлехт), Пјер-Емил Хојбјерг (Тотенхем), Матијас Јенсен (Брентфорд), Микел Дамсгард (Брентфорд), Мортен Хјулманд (Спортинг Лисабон), Мет О’Рајли (Селтик), Густав Исаксен (Лацио).
 • Напад: Јусеф Поулсен (РБ Лајпциг), Каспер Долберг (Андерлехт), Јонас Винд (Волфсбург), Расмус Хојлунд (Манчестер Јунајтед), Мохамед Дарами (Реимс), Андерс Дрејер (Андерлехт).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Данска стигна до полуфиналето, каде што беше поразена од Англија. Овој настап беше најдобар за Данска од 1992 година, кога ја освоија титулата.

Последни резултати

Во изминатите две години, Данска имаше стабилни резултати:

 • 2023: 7 победи, 2 нерешени, 3 порази (голови: 20 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 8 победи, 1 нерешен резултат, 3 порази (голови: 25 постигнати / 12 примени)

Квалификации

Данска се квалификуваше за Европското првенство 2024 како победник во својата група, завршувајќи со 7 победи, 1 нерешен резултат и 2 порази. Тимот ја докажа својата сила со солидни перформанси во квалификациите.

Група и противници

Данска е дел од Група C, заедно со Англија, Србија и Словенија. Оваа група претставува сериозен предизвик за Данска. Натпреварите со Србија и Словенија ќе бидат клучни за излез од групата, додека Англија е фаворит за првото место. Данска ќе треба да ги искористи своите предности и да покаже тактичка супериорност за да обезбеди пласман понатаму.

Интересни факти

 • Данска го постигна својот најголем успех на Европско првенство во 1992 година, кога ја освоија титулата.
 • Данска има досега учествувано на 9 Европски првенства.

Проценка и очекувања

Данска се наоѓа во предизвикувачка група со Англија, Србија и Словенија. Очекувањата се дека Данска ќе се бори за излез од групната фаза, но шансите за успех се реалистично умерени. Иако тимот има квалитет и искуство, групата е силна и натпреварите ќе бидат тешки. Доколку успеат да го поминат групниот сегмент, понатамошниот успех ќе зависи од нивните перформанси против силни противници во нокаут фазата.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 10 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 5 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 9 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 7W-2D-3L (Голови: 20 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 8W-1D-3L (Голови: 25 постигнати / 12 примени)
 • Тренер: Каспер Хјулманд (од 2020 година)
 • Најдобри играчи: Кристијан Ериксен (Манчестер Јунајтед), Пјер-Емил Хојбјерг (Тотенхем), Расмус Хојлунд (Манчестер Јунајтед)