Група Б - Италија, ЕУРО 2024

Италијанската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Лучијано Спалети, влегува на Европското првенство 2024 со амбиции за одбрана на титулата од 2020 година. Спалети, кој ја презеде репрезентацијата по заминувањето на Роберто Манчини, успеа да ја стабилизира екипата и да ја води до квалификација на овој значаен турнир.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Џанлуиџи Донарума (ПСЖ), Алекс Мерет (Наполи), Гуљелмо Викајо (Тотенхем), Иван Проведел (Лацио).
 • Одбрана: Алесандро Бастони (Интер Милан), Раул Беланова (Торино), Алесандро Буонџорно (Торино), Рикардо Калафиори (Болоња), Андреа Камбијасо (Јувентус), Матео Дармиан (Интер Милан), Џовани Ди Лоренцо (Наполи), Федерико Димарко (Интер Милан), Џанлука Манчини (Рома), Џорџо Скалвини (Аталанта), Франческо Ачерби (Интер Милан).
 • Среден ред: Николо Барела (Интер Милан), Жоржињо (Арсенал), Брајан Кристанте (Рома), Лоренцо Пелегрини (Рома), Давиде Фратези (Интер Милан), Самуеле Ричи (Торино), Николо Фаџиоли (Јувентус), Мајкл Фолоруншо (Верона).
 • Напад: Федерико Киеза (Јувентус), Стефан Ел Шарави (Рома), Џакомо Распадори (Наполи), Џанлука Скамака (Аталанта), Рикардо Орсолини (Болоња), Матео Ретеги (Џенова), Матија Закањи (Лацио).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Италија ја освои титулата, победувајќи ја Англија во финалето на пенали. Овој триумф беше втор за Италија, по нивниот прв успех во 1968 година.

Последни резултати

Во изминатите две години, Италија имаше мешани резултати:

 • 2023: 4 победи, 2 нерешени, 2 порази (голови: 12 постигнати / 7 примени)
 • 2022: 5 победи, 3 нерешени, 4 порази (голови: 15 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Италија се квалификуваше за Европското првенство 2024 завршувајќи на второто место во својата група зад Англија, со вкупно 6 победи, 2 нерешени и 2 порази. Тие покажаа стабилна игра и го обезбедија своето место на турнирот.

Група и противници

Италија е дел од Група Б, која се смета за “група на смртта” поради силните противници. Шпанија и Хрватска се меѓу најдобрите тимови во Европа. Италија ќе треба да покаже стабилна форма и врвни перформанси за да напредува во нокаут фазата. Одбраната на титулата ќе биде тежок подвиг, но тимот има искуство и квалитет да се натпреварува со најдобрите.

Интересни факти

 • Италија е актуелниот европски шампион, освојувајќи ја титулата во 2020 година.
 • Италија има освоено две Европски првенства (1968, 2020).

Проценка и очекувања

Иако Италија влегува во турнирот како актуелен шампион, тие се сметаат за шести фаворит за титулата. Со оглед на тешката група и конкурентите, експертите очекуваат Италија да се бори за излез од групната фаза. Спалети и неговиот тим ќе треба да бидат на врвот на својата игра за да ги надминат предизвиците во групата​.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 8 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 4 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 11 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Англија
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 4W-2D-2L (Голови: 12 постигнати / 7 примени)
  • 2022: 5W-3D-4L (Голови: 15 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Лучијано Спалети (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Џанлуиџи Донарума (ПСЖ), Николо Барела (Интер Милан), Федерико Киеза (Јувентус)