Група Е - Украина, ЕУРО 2024

Украина, предводена од тренерот Серхиј Ребров, се подготвува за Европското првенство 2024 по успешни квалификации преку плејофот. Ребров, кој ја презеде репрезентацијата во 2023 година, го донесе тимот до овој значаен турнир со одлични перформанси.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Хеорхиј Бушчан (Динамо Киев), Анатолиј Трубин (Бенфика), Андриј Лунин (Реал Мадрид).
 • Одбрана: Микола Матвиенко (Шахтар Донецк), Виталиј Миколенко (Евертон), Иља Забарниј (Борнмут), Олександр Тимчик (Динамо Киев), Јухим Конопља (Шахтар Донецк), Богдан Михалијченко (Полисја Житомир), Валериј Бондар (Шахтар Донецк), Максим Таловјеров (ЛАСК), Олександр Сваток (Днипро-1).
 • Среден ред: Сергиј Сидорчук (Вестерло), Олександр Зинченко (Арсенал), Руслан Малиновски (Џенова), Віктор Циганков (Жирона), Тарас Степаненко (Шахтар Донецк), Олександр Зубков (Шахтар Донецк), Микола Шапаренко (Динамо Киев), Михаило Мудрик (Челси), Георгиј Судаков (Шахтар Донецк), Володимир Бражко (Динамо Киев).
 • Напад: Роман Јаремчук (Валенсија), Артем Довбик (Жирона), Владислав Ванат (Динамо Киев), Андриј Јармоленко (Динамо Киев).

Настап на последното Европско првенство

На последното Европско првенство во 2020 година, Украина стигна до четвртфиналето каде што беше поразена од Англија. Тимот покажа силен настап, но составот на Англија беше пресилен за нив.

Последни резултати

Во изминатите две години, Украина имаше стабилни перформанси:

 • 2023: 6 победи, 3 нерешени, 1 пораз (голови: 16 постигнати / 8 примени)
 • 2022: 7 победи, 2 нерешени, 3 порази (голови: 19 постигнати / 10 примени)

Квалификации

Украина заврши на третото место во својата квалификациска група, зад Англија и Италија, и обезбеди место на Европското првенство преку плејофот, каде што го победија Исланд.

Група и противници

Украина е дел од Група Е, заедно со Белгија, Словачка и Романија. Групата е предизвикувачка, но Украина има шанса да се бори за пласман во нокаут фазата, особено против Словачка и Романија.

Интересни факти

 • Ова е четвртиот настап на Украина на Европско првенство.
 • На ЕУРО 2020, Украина стигна до четвртфиналето, што е нивниот најдобар резултат досега.

Проценка и очекувања

Со оглед на силата на групата, Украина ќе се обиде да се бори за второто место во групата. Со искусни играчи како Зинченко и талентирани млади играчи како Мудрик, Украина има потенцијал да се пласира во нокаут фазата, но нема да им биде воопшто лесно против репрезентациите на Словачка и Романија.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 24 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 14 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 3 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Трето место во квалификациската група, плејоф победник
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-3D-1L (Голови: 16 постигнати / 8 примени)
  • 2022: 7W-2D-3L (Голови: 19 постигнати / 10 примени)
 • Тренер: Серхиј Ребров (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Олександр Зинченко (Арсенал), Михаило Мудрик (Челси), Руслан Малиновски (Џенова)