Група А - Швајцарија, ЕУРО 2024

Швајцарската фудбалска репрезентација, под водство на тренерот Мурат Јакин, се надева на силен настап на Европското првенство 2024. Со досегашната стабилна форма и континуиран успех на последните турнири, Швајцарија влегува со високи очекувања.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Јан Зомер (Интер Милан), Ивон Мвого (Лориен), Грегор Кобел (Борусија Дортмунд).
 • Одбрана: Мануел Аканджи (Манчестер Сити), Фабијан Шер (Њукасл Јунајтед), Нико Елведи, (Борусија Менхенгладбах), Силван Видмер (Мајнц 05), Кевин Мбабу (Аугсбург), Рикардо Родригез (Торино), Леонидас Стергиу (Штутгарт).
 • Среден ред: Гранит Џака (Бајер Леверкузен), Ѓердан Шаќири (Чикаго Фајр), Ремо Фројлер (Болонја), Денис Закарија (Монако), Мишел Ебишер (Болонја), Ардон Јашари (Луцерн), Фабијан Ридер (Рен).
 • Напад: Брел Емболо (Монако), Стивен Зубер (АЕК Атина), Рубен Варгас (Аугсбург), Ноа Окафор (Милан), Зеки Амдуни (Барнли).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Швајцарија се истакна со извонреден настап, каде што успеаја да ја елиминираат Франција во осминафиналето, но загубија од Шпанија во четвртфиналето. Овој успех беше еден од најголемите моменти во историјата на репрезентацијата.

Последни резултати

Во изминатите две години, Швајцарија покажа стабилни перформанси:

 • 2023: 5 победи, 4 нерешени, 1 пораз (голови: 16 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 6 победи, 3 нерешени, 3 порази (голови: 18 постигнати / 12 примени)

Квалификации

Швајцарија се квалификуваше за Европското првенство 2024 како прва во својата група, со вкупно 6 победи, 3 нерешени и 1 пораз, завршувајќи пред Италија. Тие демонстрираа стабилна игра и се истакнаа како еден од најсилните тимови во квалификациите.

Група и противници

Швајцарија е дел од Група А, заедно со Германија, Шкотска и Унгарија. Натпреварите во групната фаза ќе бидат предизвикувачки, но Швајцарија има силен тим и потенцијал за добри резултати.

Интересни факти

 • Ова е прв пат Швајцарија да учествува на три последователни Европски првенства.
 • Најдобриот резултат на Швајцарија на Европско првенство е четвртфинале во 2020 година.

Проценка и очекувања

Експертите очекуваат Швајцарија да биде конкурентна во својата група и да се бори за излез во нокаут фазата. Под водство на Мурат Јакин и со играчи како Гранит Џака и Брел Емболо, тимот има потенцијал да изненади и да постигне голем успех на турнирот.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 14 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 10 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 6 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-4D-1L (Голови: 16 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 6W-3D-3L (Голови: 18 постигнати / 12 примени)
 • Тренер: Мурат Јакин (од 2021 година)
 • Најдобри играчи: Гранит Џака (Бајер Леверкузен), Брел Емболо (Монако), Ѓердан Шаќири (Чикаго Фајр)