Група Ц - Србија, ЕУРО 2024

Српската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Драган Стојковиќ, ќе настапи на Европското првенство 2024 со амбиции за добар пласман. Стојковиќ, кој го презеде тимот во 2021 година, ја водеше Србија до Светското првенство 2022 и сега има задача да ги подготви за предизвиците во Германија.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Предраг Рајковиќ (Мајорка), Вања Милинковиќ-Савиќ (Торино), Ѓорђе Петровиќ (Челси), Александар Јовановиќ (Партизан).
 • Одбрана: Немања Гудељ (Севиља), Никола Миленковиќ (Фиорентина), Страхиња Павловиќ (Ред Бул Салцбург), Филип Младеновиќ (Панатинаикос), Милош Вељковиќ (Вердер Бремен), Урош Спајиќ (Црвена Звезда), Срђан Бабиќ (Спартак Москва), Страхиња Ераковиќ (Зенит Санкт Петербург), Немања Стојиќ (ТСЦ), Јан-Карло Симиќ (Милан).
 • Среден ред: Душан Тадиќ (Фенербахче), Филип Костиќ (Јувентус), Сергеј Милинковиќ-Савиќ (Ал Хилал), Немања Максимовиќ (Хетафе), Немања Радоњиќ (Мајорка), Саша Лукиќ (Фулам), Андрија Живковиќ (ПАОК), Мијат Гаћиновиќ (АЕК Атина), Иван Илиќ (Торино), Срђан Мијаловиќ (Црвена Звезда), Лазар Самарџиќ (Удинезе), Саша Здјелар (ЦСКА Москва), Вељко Бирманчевиќ (Спарта Прага), Александар Ќирковиќ (ТСЦ), Матија Глушчевиќ (Раднички 1923).
 • Напад: Александар Митровиќ (Ал Хилал), Лука Јовиќ (Милан), Душан Влаховиќ (Јувентус), Петар Ратков (Ред Бул Салцбург), Самед Баждар (Партизан), Михајло Ивановиќ (Војводина).

Настап на последното Европско првенство

Србија последен пат учествуваше на Европското првенство во 2000 година како дел од СР Југославија, каде што стигна до четвртфиналето. Ова е прв пат Србија да се квалификува за Европско првенство како независна нација.

Последни резултати

Во изминатите две години, Србија имаше релативно добри резултати:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 19 постигнати / 13 примени)
 • 2022: 7 победи, 1 нерешен резултат, 4 порази (голови: 22 постигнати / 14 примени)

Квалификации

Србија се квалификуваше за Европското првенство 2024 завршувајќи на второто место во својата група зад Унгарија. Ова е голем успех за тимот, кој пропушти учество на ЕУРО 2020 по поразот од Шкотска во плеј-офот.

Група и противници

Србија е дел од Група Ц, заедно со Англија, Данска и Словенија. Иако групата е предизвикувачка, Србија има талентиран состав кој може да предизвика изненадувања. Натпреварите со Данска и Словенија ќе бидат клучни за излез од групата, додека Англија е фаворит за првото место.

Интересни факти

 • Ова е првпат Србија да се квалификува за Европско првенство како независна нација.
 • Србија стигна до четвртфиналето на Европското првенство 2000 како дел од СР Југославија.

Проценка и очекувања

Србија се соочува со тешка група, но има потенцијал да изненади и да се избори за пласман во нокаут фазата. Тимот ќе се потпре на искуството на играчите како Тадиќ и талентот на напаѓачите Влаховиќ и Митровиќ. Ако успеат да го поминат групниот сегмент, Србија може да биде тим кој ќе предизвика проблеми за секој противник во нокаут фазата.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 29 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 16 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 1 (како независна нација)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Унгарија
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-2D-4L (Голови: 19 постигнати / 13 примени)
  • 2022: 7W-1D-4L (Голови: 22 постигнати / 14 примени)
 • Тренер: Драган Стојковиќ (од 2021 година)
 • Најдобри играчи: Душан Влаховиќ (Јувентус), Александар Митровиќ (Ал Хилал), Душан Тадиќ (Фенербахче)