Група Ф - Турција, ЕУРО 2024

Турција, предводена од тренерот Винченцо Монтела, е подготвена за Европското првенство 2024 со надеж за подобар настап од претходното првенство. Монтела ја презеде репрезентацијата во септември 2023 година и успешно ги водеше низ квалификациите.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Мерт Гунок (Бешикташ), Угурчан Чакир (Трабзонспор), Алтај Бајиндир (Манчестер Јунајтед), Доан Алемдар (Трој).
 • Одбрана: Чаглар Сојунчу (Фенербахче), Зеки Челик (Рома), Мерих Демирал (Ал-Ахли), Озан Кабак (ТСГ Хофенхајм), Мерт Мулдур (Фенербахче), Ферди Кадиоглу (Фенербахче), Џенк Озкачар (Валенсија), Абдулкерим Бардакчи (Галатасарај), Самет Акајдин (Панатинаикос), Ахметчан Каплан (Ајакс).
 • Среден ред: Хакан Чалханоглу (Интер Милан), Каан Ајхан (Галатасарај), Окај Јокушлу (Вест Бромвич Албион), Оркун Кокчу (Бенфика), Салих Озчан (Борусија Дортмунд), Исмаил Јуксек (Фенербахче), Абдулкадир Омур (Хал Сити), Арда Гулер (Реал Мадрид), Берат Оздемир (Трабзонспор), Кан Узун (1. ФЦ Нирнберг).
 • Напад: Џенк Тосун (Бешикташ), Јусуф Јазичи (Лил), Енес Унал (Борнмут), Ирфан Кахвеши (Фенербахче), Керем Актуркоглу (Галатасарај), Бариш Алпер Јилмаз (Галатасарај), Јунус Акгун (Лестер Сити), Кенан Јилдиз (Јувентус), Бертуг Јилдирим (Рен), Огус Ајдин (Аланјаспор), Семи Киличсои (Бешикташ).

Настап на последното Европско првенство

Турција имаше разочарувачки настап на Европското првенство 2020, каде што беа елиминирани во групната фаза и не постигнаа ниедна победа. Тимот постигна само еден гол а прими осум.

Последни резултати

Во изминатите две години, Турција имаше солидни перформанси:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 2 порази (голови: 18 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 7 победи, 1 нерешен, 4 порази (голови: 22 постигнати / 13 примени)

Квалификации

Турција заврши на првото место во својата квалификациска група, обезбедувајќи директно место на Европското првенство 2024.

Група и противници

Турција е дел од Група Ф, заедно со Португалија, Чешка и Грузија. Натпреварите против Грузија и Чешка ќе бидат клучни за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Турција стигна до полуфиналето во 2008, што е нивниот најголем успех на Европски првенства до сега.
 • Турција учествува на своето шестто Европско првенство, прво под водство на Винченцо Монтела.

Проценка и очекувања

Турција се надева на пласман во нокаут фазата, но групата е предизвикувачка. Португалија е фаворит во групата, додека натпреварите против Чешка и Грузија ќе бидат од клучно значење. Со искусни играчи како Чалханоглу и талентирани млади играчи, Турција има шанса да се бори за второто место во групата.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 43 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 25 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 5 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-2D-2L (Голови: 18 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 7W-1D-4L (Голови: 22 постигнати / 13 примени)
 • Тренер: Винченцо Монтела (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Хакан Чалханоглу (Интер Милан), Чаглар Сојунчу (Фенербахче), Оркун Кокчу (Бенфика)