Група А - Унгарија, ЕУРО 2024

Унгарската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Марко Роси, ќе учествува на Европското првенство 2024. Ова е трето последователно учество на Унгарија на Европски првенства, што го покажува нивниот континуиран напредок во фудбалот.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Питер Гулачи (РБ Лајпциг), Денеш Дибуш (Ференцварош), Петер Сапанос (Пакш).
 • Одбрана: Ботонд Балог (Парма), Ендре Ботка (Ференцварош), Мартон Дардаи (Херта Берлин), Атила Фиола (Фехервар), Мило Керкеј (Борнмут), Адам Ланг (Омонија Никозија), Вили Орбан (РБ Лајпциг), Жолт Наѓ (Пушкаш Академија), Атила Салаи (Фрајбург), Лоик Него (Ле Хавре).
 • Среден ред: Бендегуз Бола (Сервет), Даниел Газдаг (Филаделфија Јунион), Ласло Клајнхајслер (Хајдук Сплит), Михали Ката (МТК Будимпешта), Адам Наѓ (Специја), Андраш Шафер (Унион Берлин), Доминик Собослај (Ливерпул), Калум Стајлс (Сандерленд).
 • Напад: Роланд Салаи (Фрајбург), Мартин Адам (Улсан Хјундаи), Барнабаш Варга (Ференцварош), Кевин Чобот (Ујпешт).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Унгарија беше во “групата на смртта” со Франција, Германија и Португалија. Тие успеаја да обезбедат два нерешени резултати против Франција и Германија, но тоа не беше доволно за да продолжат во нокаут рундата.

Последни резултати

Во изминатите две години, Унгарија покажа стабилни перформанси:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 0 порази (голови: 20 постигнати / 6 примени)
 • 2022: 8 победи, 3 нерешени, 1 пораз (голови: 26 постигнати / 14 примени)

Квалификации

Унгарија се квалификуваше за Европското првенство 2024 како лидер во својата група, со вкупно 6 победи и 2 нерешени резултати, завршувајќи го квалификацискиот циклус без пораз.

Група и противници

Унгарија е дел од Група А, заедно со Германија, Шкотска и Швајцарија. Натпреварите во групната фаза ќе бидат предизвикувачки, но Унгарија се надева на позитивни резултати.

Интересни факти

 • Ова е прв пат Унгарија да учествува на три последователни Европски првенства.
 • Најдобриот резултат на Унгарија на Европско првенство е трето место во 1964 година.

Проценка и очекувања

Експертите очекуваат Унгарија да биде конкурентна во својата група и да се бори за излез во нокаут фазата. Под водство на Марко Роси и со играчи како Доминик Собослај и Роланд Салаи, тимот има потенцијал да изненади.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 36 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 18 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 5 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
 • 2023: 6W-2D-0L (Голови: 20 постигнати / 6 примени)
 • 2022: 8W-3D-1L (Голови: 26 постигнати / 14 примени)
 • Тренер: Марко Роси (од 2018 година)
 • Најдобри играчи: Доминик Собослај (Ливерпул), Вили Орбан (РБ Лајпциг), Роланд Салаи (Фрајбург)