Група А - Германија, ЕУРО 2024

Германската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Јулијан Нагелсман, е подготвена за Европското првенство 2024. Како домаќини, Германија ќе има дополнителна поддршка од своите навивачи.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Мануел Нојер (Бајерн Минхен), Марк-Андре тер Штеген (Барселона), Александар Нубел (Штутгарт), Оливер Бауман (Хофенхајм).
 • Одбрана: Антонио Рудигер (Реал Мадрид), Џонатан Тах (Бајер Леверкузен), Робин Кох (Ајнтрахт Франкфурт), Максимилијан Мителштедт (Штутгарт), Нико Шлотербек (Борусија Дортмунд), Валдемар Антон (Штутгарт), Бенџамин Хенрикс (Лајпциг), Давид Раум (Лајпциг).
 • Среден ред: Јошуа Кимих (Бајерн Минхен), Илкај Гундоган (Барселона), Паскал Грос (Брајтон), Роберт Андрих (Бајер Леверкузен), Крис Фурих (Штутгарт), Александар Павловиќ (Бајерн Минхен), Лерој Сане (Бајерн Минхен), Тони Крос (Реал Мадрид), Џамал Мусиала (Бајерн Минхен), Флоријан Вирц (Бајер Леверкузен).
 • Напад: Никлас Фулкруг (Борусија Дортмунд), Каи Хаверц (Арсенал), Томас Милер (Бајерн Минхен), Дениз Ундав (Штутгарт), Максимилијан Бајер (Хофенхајм).

Настап на последното Европско првенство

На последното Европско првенство во 2020 година, Германија беше елиминирана во осминафиналето од Англија со резултат 0-2. Ова беше разочарувачки резултат за еден од најуспешните тимови во историјата на турнирот.

Последни резултати

Во изминатите две години, Германија покажа мешани резултати:

 • 2023: 8 победи, 2 нерешени, 2 порази (голови: 24 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 10 победи, 3 нерешени, 1 пораз (голови: 35 постигнати / 12 примени)

Квалификации

Како домаќини, Германија автоматски се квалификуваше за Европското првенство 2024, што им овозможи целосно да се фокусираат на подготовките за турнирот.

Група и противници

Германија е дел од Група А, заедно со Шкотска, Унгарија и Швајцарија. Натпреварите во групната фаза ќе бидат тешки, но Германија е фаворит за првото место во групата.

Интересни факти

 • Германија има најмногу настапи во финалињата на Европските првенства, вкупно 6 (1972, 1976, 1980, 1992, 1996, 2008).
 • Германија има освоено три Европски првенства (1972, 1980, 1996).
 • Германија го освојува својот прв трофеј на Европско првенство во 1972 година, кога во финалето победува против СССР со 3-0.

Проценка и очекувања

Експертите очекуваат Германија да стигне до полуфинале, со можност за финале. Тимот има добар баланс помеѓу искусни и млади играчи, што може да биде клучно за успех на турнирот. Под водство на Јулијан Нагелсман, Германија има потенцијал да ја врати старата слава и да го освои четвртото Европско првенство.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 12 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 6 (УЕФА)
 • Титули на Европско првенство: 3 (1972, 1980, 1996)
 • Настапи на Европско првенство: 13 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Автоматска квалификација како домаќини
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 8W-2D-2L (Голови: 24 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 10W-3D-1L (Голови: 35 постигнати / 12 примени)
 • Тренер: Јулијан Нагелсман (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Мануел Нојер (Бајерн Минхен), Антонио Рудигер (Реал Мадрид), Илкај Гундоган (Барселона)