Група Е, ЕУРО 2024

Група Е на Европското првенство 2024 нуди интересна комбинација од тимови: Белгија, Словачка, Романија и Украина. Еве ги клучните факти за секоја репрезентација и нивните шанси.

Белгија: Белгија е благ фаворит во оваа група. Под водство на тренерот Доменико Тедеско, „Црвените ѓаволи“ имаат силен тим кој е подготвен за успех. Тие беа четвртфиналисти на претходните две Европски првенства и ќе се обидат да одат подалеку овој пат. Првиот натпревар го играат против Словачка на 17 јуни во Франкфурт.

Словачка: Предводена од Франческо Калцона, Словачка може да биде “изненадување” во оваа група. Иако нивната патека до првенството беше полна со предизвици, тие успеаја да обезбедат место преку квалификациите. Натпреварите против Романија и Украина ќе бидат клучни за нивните шанси за пласман понатаму.

Романија: Романија, под водство на Едуард Иорданеску, се враќа на Европското првенство по отсуство на последното издание. Тие имаат историја на успешни настапи, со најдобар резултат во четвртфиналето во 2000 година. Првиот натпревар го играат против Украина на 17 јуни во Минхен.

Украина: Тимот на Сергеј Ребров се квалификуваше за турнирот преку плејофот. И покрај тешките услови во својата земја, тимот покажа голема решителност и квалитет. Нивниот прв натпревар е против Романија, и ќе биде многу важен за нивните шанси за напредување во групата​.

Група Е ветува возбудливи дуели и многу неизвесност. Белгија е главен фаворит, но Романија, Словачка и Украина се подготвени за борба.

Распоред на натпревари од група Е

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Понеделник, 17 ЈуниРоманија – Украина15:00 часотАлијанц Арена (Минхен)
Понеделник, 17 ЈуниБелгија – Словачка18:00 часотВалдштадион (Франкфурт)
Петок, 21 ЈуниСловачка – Украина15:00 часотМеркур Шпил-Арена (Дизелдорф)
Сабота, 22 ЈуниБелгија – Романија21:00 часотРајнЕнерги Стадион (Келн)
Среда, 26 ЈуниСловачка – Романија18:00 часотВалдштадион (Франкфурт)
Среда, 26 ЈуниУкраина – Белгија18:00 часотМХП Арена (Штутгарт)