Група Д - Полска, ЕУРО 2024

Полската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Михаил Пробијеж, се подготвува за Европското првенство 2024 со амбиции за добар настап. Пробијеж, кој ја презеде репрезентацијата во 2023 година, ги водеше Полјаците низ тешките квалификации и плејоф натпреварите.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Војчех Шченсни (Јувентус), Лукаш Скурпски (Болоња), Марцин Бука (Ница).
 • Одбрана: Јан Беднарек (Саутхемптон), Бартош Березински (Емполи), Јакуб Кивиор (Арсенал), Мати Кеш (Астон Вила), Тимотеј Пухач (Кајзерслаутерн), Бартош Саламон (Лех Познањ), Павел Давидович (Верона), Павел Бохневич (Херенвен), Себастијан Валукјевич (Емполи).
 • Среден ред: Камил Гросицки (Погон Шчечин), Пјотр Зиелински (Наполи), Пшемислав Франковски (Ленс), Себастијан Шимански (Фенербахче), Јакуб Модер (Брајтон), Дамиан Шимански (АЕК Атина), Николас Залевски (Рома), Бартош Слиш (Атланта Јунајтед), Јакуб Пиотровски (Лудогорец), Тарас Романџук (Јагиелонија), Доминик Марчук (Јагиелонија).
 • Напад: Роберт Левандовски (Барселона), Карол Швидерски (Верона), Кшиштоф Пјонтек (Истанбул Башакшехир), Адам Бука (Анталијаспор).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Полска не успеа да ја помине групната фаза. Оваа година, тимот е решен да се претстави во подобро светло и да го надмине овој резултат.

Последни резултати

Во изминатите две години, Полска имаше мешани перформанси:

 • 2023: 5 победи, 3 нерешени, 4 порази (голови: 17 постигнати / 14 примени)
 • 2022: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 20 постигнати / 13 примени)

Квалификации

Полска заврши на третото место во својата квалификациска група, зад Албанија и Унгарија, и мораше да игра плејоф за да се квалификува за Европското првенство 2024. Тие успеаја да победат во плејоф натпреварите против Естонија и Велс, обезбедувајќи си го местото на турнирот.

Група и противници

Полска е дел од Група Д, заедно со Франција, Холандија и Австрија. Групата е многу тешка, но Полска има потенцијал да се бори за излез од групната фаза. Натпреварите против Австрија и Холандија ќе бидат клучни за нивниот пласман.

Интересни факти

 • Роберт Левандовски е најдобриот стрелец во историјата на полската репрезентација.
 • Полска учествува на своето петто последователно Европско првенство.

Проценка и очекувања

Полска се наоѓа во тешка група, но има капацитет да предизвика изненадувања и да се бори за место во нокаут фазата. Успехот ќе зависи од перформансите на клучните играчи како Левандовски и Зиелински, како и од тактичката подготвеност на тимот под водство на Пробијеж.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 23 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 12 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 5 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Трето место во квалификациската група, победници во плејоф натпреварите
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 5W-3D-4L (Голови: 17 постигнати / 14 примени)
  • 2022: 6W-2D-4L (Голови: 20 постигнати / 13 примени)
 • Тренер: Михаил Пробијеж (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Роберт Левандовски (Барселона), Пјотр Зиелински (Наполи), Войчех Шченсни (Јувентус)