Група Ф - Португалија, ЕУРО 2024

Португалија, предводена од тренерот Роберто Мартинез, има големи амбиции за Европското првенство 2024. Мартинез, кој ја презеде репрезентацијата по заминувањето на Фернандо Сантос, успеа да го води тимот до квалификација со 100% успех, победувајќи во сите осум натпревари во квалификациите.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Руи Патрисио (Рома), Жозе Са (Вулверхемптон), Диого Коста (Порто).
 • Одбрана: Нелсон Семедо (Вулверхемптон), Антонио Силва (Бенфика), Данило Переира (ПСЖ), Жоао Кансело (Барселона), Рубен Дијас (Манчестер Сити), Пепе (Порто), Гонсало Инасио (Спортинг Лисабон), Диого Далот (Манчестер Јунајтед), Нуно Мендеш (ПСЖ).
 • Среден ред: Жоао Палинха (Фулам), Бруно Фернандеш (Манчестер Јунајтед), Отавио (Ал Наср), Рубен Невес (Ал Хилал), Витинја (ПСЖ), Жоао Невес (Бенфика), Бернардо Силва (Манчестер Сити).
 • Напад: Гонсало Рамос (ПСЖ), Жоао Феликс (Барселона), Рафаел Леао (Милан), Франциско Консеицао (Порто), Кристијано Роналдо (Ал Наср), Диого Жота (Ливерпул), Педро Нето (Вулверхемптон).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство 2020, Португалија беше елиминирана во осминафиналето од Белгија со резултат 1-0. Тимот се надева на подобар резултат оваа година.

Последни резултати

Во изминатите две години, Португалија имаше одлични перформанси:

 • 2023: 8 победи, 0 нерешени, 0 порази (голови: 22 постигнати / 2 примени)
 • 2022: 7 победи, 1 нерешен, 2 порази (голови: 18 постигнати / 7 примени)

Квалификации

Португалија заврши на првото место во својата квалификациска група, со 100% успех, освојувајќи 24 поени од осум натпревари.

Група и противници

Португалија е дел од Група Ф, заедно со Турција, Чешка и Грузија. Тие се апсолутни фаворити во групата и би требало да завршат први со максимални 9 бода.

Интересни факти

 • Португалија го освои Европското првенство во 2016 година, што беше нивниот прв меѓународен трофеј.
 • Кристијано Роналдо ќе учествува на своето шесто Европско првенство, што е рекорд.

Проценка и очекувања

Португалија е меѓу фаворитите за освојување на Европското првенство 2024. Со силен состав кој вклучува искусни играчи и млади таленти, очекувањата се дека тимот ќе стигне минимум до полуфиналето.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 9 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 6 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 9 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 8W-0D-0L (Голови: 22 постигнати / 2 примени)
  • 2022: 7W-1D-2L (Голови: 18 постигнати / 7 примени)
 • Тренер: Роберто Мартинез (од 2023 година)
 • Најдобри играчи: Кристијано Роналдо (Ал Наср), Бернардо Силва (Манчестер Сити), Бруно Фернандеш (Манчестер Јунајтед)