Група Е - Словачка, ЕУРО 2024

Словачка се подготвува за Европското првенство 2024 под водство на тренерот Франческо Калцона, кој ја презеде репрезентацијата во 2022 година. Ова е третото големо натпреварување во историјата на репрезентацијата, и тие се надеваат на историски настап оваа година.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Мартин Дубравка (Њукасл Јунајтед), Марек Родак (Фулам), Хенрих Равас (Њу Ингланд Револуција), Доминик Ткач (Спартак Трнава).
 • Одбрана: Петер Пекарик (Херта БСК), Милан Шкринијар (ПСЖ), Норберт Ѓомбер (Салернитана), Давид Ханцко (Феенорд), Денис Вавро (Копенхаген), Вернон Де Марко (Хата), Михал Томиќ (Славија Прага), Адам Оберт (Калијари), Мату Кмет (АС Тренчин), Себастијан Коша (Спартак Трнава).
 • Среден ред: Јурај Куцка (Слован Братислава), Ондреј Дуда (Верона), Патрик Хрошовски (Генк), Станислав Лоботка (Наполи), Матуш Беро (Бохум), Ласло Бенеш (Хамбургер СВ), Јакуб Кадак (Луцен), Доминик Холи (АС Тренчин).
 • Напад: Роберт Бозеник (Боависта), Лука Хараслин (Спарта Прага), Томаш Суслов (Верона), Иван Шранц (Славија Прага), Давид Стрелек (Слован Братислава), Давид Ѓуриш (Асколи), Роберт Полиевка (Дукла Банска Бистрица), Љубомир Тупта (Слован Либерец), Лео Сауер (Феенорд).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство 2020, Словачка не успеа да ја помине групната фаза, но тимот е решен да постигне подобар резултат на овој турнир.

Последни резултати

Во изминатите две години, Словачка имаше мешани резултати:

 • 2023: 6 победи, 2 нерешени, 4 порази (голови: 15 постигнати / 10 примени)
 • 2022: 7 победи, 3 нерешени, 2 порази (голови: 19 постигнати / 9 примени)

Квалификации

Словачка заврши на второто место во својата квалификациска група, зад Португалија, обезбедувајќи директно место на Европското првенство 2024.

Група и противници

Словачка е дел од Група Е, заедно со Белгија, Романија и Украина. Натпреварите против Романија и Украина ќе бидат клучни за нивниот пласман понатаму.

Интересни факти

 • Ова е трето големо натпреварување за Словачка, по ЕУРО 2016 и 2020.
 • Словачка го постигна својот најдобар резултат на Европско првенство во 2016 година, кога стигна до осминафиналето.

Проценка и очекувања

Словачка се надева на позитивен резултат на Европското првенство 2024. Ако тимот успее да ја помине групната фаза, тоа ќе биде историски успех за Словачка како независна земја. Во 2016 Словачка успешно ја мина групната фаза а овој пат сигурно ќе се надеваат и на подобар успех.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 45 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 24 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 2 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Португалија
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-2D-4L (Голови: 15 постигнати / 10 примени)
  • 2022: 7W-3D-2L (Голови: 19 постигнати / 9 примени)
 • Тренер: Франческо Калцона (од 2022 година)
 • Најдобри играчи: Станислав Лоботка (Наполи), Ондреј Дуда (Верона), Милан Шкринијар (ПСЖ)