Група Д, ЕУРО 2024

Група Д на Европското првенство 2024 е уште една “група на смртта”, со четири силни репрезентации: Франција, Холандија, Австрија и Полска. Натпреварите во оваа група ќе бидат жестоки и полни со неизвесност.

Полска: Предводени од Михал Пробиерж, Полска се квалификуваше на ЕУРО 2024 преку плејоф и ќе се потпира на искуството на Роберт Левандовски. Тие ќе се борат за пласман понатаму, но групата е многу тешка. Првиот натпревар го играат против Холандија на 16 јуни во Хамбург.

Холандија: Под водство на Роналд Куман, Холандија е позната по својот атакувачки стил на игра. Ова првенство може да биде последната шанса на оваа генерација Холандски играчи да постигнат некој поголем успех. Првиот натпревар го играат против Полска на 16 јуни во Хамбург.

Австрија: Австрија, водена од Ралф Рангник, е “темниот коњ” на турнирот. Тие имаат талентиран тим кој може да ги изненади фаворитите. Натпреварот против Полска на 21 јуни во Берлин ќе биде од клучно значење за нив.

Франција: Франција, предводена од Дидие Дешам, е еден од главните фаворити на Европското Првенство 2024. Со тим полн со таленти како Килијан Мбапе, тие имаат големи амбиции за трофеј. Првиот натпревар го играат против Австрија на 17 јуни во Дизелдорф.

Оваа група ветува спектакуларни натпревари и многу неизвесност, каде секој тим има шанси за пласман во нокаут фазата.

Распоред на натпревари од група Д

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Недела, 16 ЈуниПолска – Холандија15:00 часотФолкспаркстадион (Хамбург)
Понеделник, 17 ЈуниАвстрија – Франција21:00 часотДизелдорф Арена (Дизелдорф)
Петок, 21 ЈуниПолска – Австрија18:00 часотОлимпијски стадион (Берлин)
Петок, 21 ЈуниХоландија – Франција21:00 часотЛајпциг Стадион (Лајпциг)
Вторник, 25 ЈуниХоландија – Австрија18:00 часотОлимпијски стадион (Берлин)
Вторник, 25 ЈуниФранција – Полска21:00 часотРед Бул Арена (Лајпциг)