Група Д - Австрија, ЕУРО 2024

Австриската фудбалска репрезентација, предводена од тренерот Ралф Рангник, се подготвува за Европското првенство 2024. Рангник, кој е на чело на тимот од 2022 година, успеа да ги води Австријците до успешно квалификување за турнирот.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Тобиас Лавал (ЛАСК), Патрик Пентц (Брондби), Хајнц Линднер (Унион Сен-Жилуаз), Никлас Хедл (Рапид Виена).
 • Одбрана: Стефан Лајнер (Борусија Менхенгладбах), Стефан Пош (Болоња), Макс Вебер (Борусија Менхенгладбах), Филип Лајнхарт (Фрајбург), Кевин Дансо (Ленс), Филип Мвене (Мајнц), Флавијус Данилиук (Ред Бул Салцбург), Гернот Траунер (Феенорд), Леополд Кверфелд (Рапид Виена).
 • Среден ред: Марсел Забицер (Борусија Дортмунд), Флоријан Грилиц (Хофенхајм), Кристоф Баумгартнер (РБ Лајпциг), Конрад Лајмер (Бајерн Минхен), Флоријан Кајн (Келн), Николас Севалд (РБ Лајпциг), Романо Шмид (Вердер Бремен), Александер Прас (Штурм Грац), Матијас Сеидл (Рапид Виена), Тиерно Бало (Волфсбург).
 • Напад: Марко Арнаутовиќ (Интер Милан), Михаел Грегорич (Фрајбург), Андреас Вајман (Вест Бромвич), Патрик Вимер (Волфсбург), Марко Грул (Рапид Виена), Максимилијан Ентруп (ТСВ Хартберг).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Австрија стигна до осминафиналето, каде што беше поразена од Италија. Тимот има амбиции да го подобри својот настап оваа година.

Последни резултати

Во изминатите две години, Австрија покажа стабилни перформанси:

 • 2023: 6 победи, 1 нерешен, 3 порази (голови: 21 постигнати / 14 примени)
 • 2022: 7 победи, 2 нерешени, 3 порази (голови: 24 постигнати / 11 примени)

Квалификации

Австрија се квалификуваше за Европското првенство 2024 завршувајќи на второто место во својата квалификациска група зад Белгија. Тимот покажа солидни перформанси во текот на квалификациите.

Група и противници

Австрија е дел од Група Д, заедно со Франција, Холандија и Полска. Групата е многу тешка, но Австрија има потенцијал да предизвика изненадувања. Натпреварите против Полска и Холандија ќе бидат клучни за нивниот пласман понатаму.

Интересни факти

 • Австрија првпат учествуваше на Европско првенство во 2008 година како ко-домаќин.
 • Австрија никогаш не стигнала подалеку од осминафиналето на Европско првенство.

Проценка и очекувања

Австрија е во тешка група, но има капацитет да направи изненадување и да се бори за пласман во нокаут фазата. Успехот ќе зависи од перформансите на клучните играчи како Забицер и Арнаутовиќ, како и од тактичката подготвеност на тимот под водство на Рангник.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 24 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 13 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 3 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Второ место во квалификациската група зад Белгија
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 6W-1D-3L (Голови: 21 постигнати / 14 примени)
  • 2022: 7W-2D-3L (Голови: 24 постигнати / 11 примени)
 • Тренер: Ралф Рангник (од 2022 година)
 • Најдобри играчи: Марсел Забицер (Борусија Дортмунд), Конрад Лајмер (Бајерн Минхен), Марко Арнаутовиќ (Интер Милан)