Група Ф, ЕУРО 2024

Група Ф на Европското првенство 2024 вклучува четири тимови: Португалија, Турција, Грузија и Чешка. Еве ги клучните факти за секоја репрезентација и нивните шанси.

Турција: Турција, под водство на Шенол Гунеш, се квалификуваше како второпласирана во својата квалификациска група. Тие имаат историја на успешни настапи, со полуфинале во 2008 година како најдобар резултат. Турција се надева дека ќе ја повтори таа магија со играчи како Хакан Чалханоглу и Ченгиз Ундер. Првиот натпревар го играат против Грузија на 16 јуни во Гелзенкирхен.

Грузија: Грузија прв пат учествува на Европско првенство. Тие се квалификуваа преку плејофот, победувајќи ги Луксембург и Грција. Под водство на Вили Сањол, тимот се потпира на млади таленти како Квича Кварацкелија. Грузија ќе се обиде да направи изненадување на своето дебитантско учество.

Португалија: Португалија е фаворит во оваа група. Тие се квалификуваа како победници во својата квалификациска група со седум победи и едно реми. Под водство на тренерот Роберто Мартинез, тимот се потпира на играчи како Бруно Фернандеш и Бернардо Силва, кои се очекува да бидат клучни фигури. Првиот натпревар го играат против Чешка на 16 јуни во Лајпциг.

Чешка: Чешка се квалификуваше како второпласирана во својата квалификациска група. Под водство на Јарослав Шилхави, Чешка покажува силна дефанзива и тактичка дисциплина. Нивниот најдобар резултат на Европски првенства е во 1976 година кога настапуваат како Чехословачка и стануваат шампиони. Првиот натпревар го играат против Португалија на 16 јуни.

Група Ф ветува интересни дуели и неизвесност, со Португалија како главен фаворит. Но второто место е дефинитивно отворено за секоја од преостанатите три репрезентации.

Распоред на натпревари од група Ф

ДатумНатпреварВреме на натпреваротСтадион
Недела, 16 ЈуниПортугалија – Чешка18:00 часотЛајпциг Стадион (Лајпциг)
Недела, 16 ЈуниТурција – Грузија21:00 часотАрена АуфШалке (Гелзенкирхен)
Петок, 21 ЈуниГрузија – Португалија15:00 часотАлијанц Арена (Минхен)
Петок, 21 ЈуниТурција – Чешка18:00 часотФранкфурт Арена (Франкфурт)
Вторник, 25 ЈуниПортугалија – Турција21:00 часотМеркур Шпил-Арена (Дизелдорф)
Вторник, 25 ЈуниЧешка – Грузија21:00 часотМХП Арена (Штутгарт)