Група Б - Шпанија, ЕУРО 2024

Шпанската фудбалска репрезентација, под водство на тренерот Луис де ла Фуенте, ќе настапи на Европското првенство 2024 со високи амбиции и нова генерација талентирани играчи. Де ла Фуенте, кој претходно ги водеше младинските тимови на Шпанија до европски титули, е подготвен да го донесе својот успех и на сениорско ниво.

Играчи повикани за Европското првенство 2024

 • Голмани: Алекс Ремиро (Реал Сосиедад), Давид Раја (Арсенал), Унаи Симон (Атлетик Билбао).
 • Одбрана: Дани Карвахал (Реал Мадрид), Паул Кубарси (Барселона), Марк Кукурела (Челси), Алекс Грималдо (Бајер Леверкузен), Ајмерик Лапорт (Ал-Наср), Робин Ле Норманд (Реал Сосиедад), Хесус Навас (Севиља), Начо Фернандез (Реал Мадрид), Дани Вивиан (Атлетик Билбао).
 • Среден ред: Алекс Баена (Виљареал), Алекс Гарсија (Жирона), Маркос Љоренте (Атлетико Мадрид), Микел Мерино (Реал Сосиедад), Педри (Барселона), Родри (Манчестер Сити), Фабијан Руиз (ПСЖ), Мартин Зубименди (Реал Сосиедад).
 • Напад: Жозелу (Реал Мадрид), Алваро Мората (Атлетико Мадрид), Ајозе Перез (Реал Бетис), Дани Олмо (РБ Лајпциг), Микел Ојарзабал (Реал Сосиедад), Феран Торес (Барселона), Нико Вилијамс (Атлетик Билбао), Ламин Јамал (Барселона).

Настап на последното Европско првенство

На Европското првенство во 2020 година, Шпанија стигна до полуфиналето, каде што беше поразена од Италија на пенали. Овој настап покажа дека тимот има голем потенцијал, но тие сепак не го освоија трофејот.

Последни резултати

Во изминатите две години, Шпанија имаше релативно стабилни резултати:

 • 2023: 4 победи, 1 нерешен резултат, 1 пораз (голови: 15 постигнати / 6 примени)
 • 2022: 7 победи, 2 нерешени резултати, 3 порази (голови: 22 постигнати / 11 примени)

Квалификации

Шпанија се квалификуваше за Европското првенство 2024 како победник на својата квалификациска група, завршувајќи со 8 победи и 2 порази. Тие ја покажаа својата доминација во групата и го обезбедија првото место пред Норвешка.

Група и противници

Шпанија е дел од Група Б, заедно со Италија, Хрватска и Албанија. Ова е една од најтешките групи на турнирот, но Шпанија има силен тим и големи амбиции.

Интересни факти

 • Шпанија има освоено три Европски првенства (1964, 2008, 2012), што е рекорд кој го држат заедно со репрезентацијата на Германија.
 • Шпанија е единствената нација која освоила последователни Европски првенства (2008 и 2012).

Проценка и очекувања

Експертите очекуваат Шпанија да стигне бар до полуфиналето на Европското првенство 2024. Со силен состав и одличен тренерски тим, тие се еден од фаворитите за освојување на трофејот.

Информации за репрезентацијата

 • Ранг листа на ФИФА: 10 (мај 2024 година)
 • Регионален пласман: 5 (УЕФА)
 • Настапи на Европско првенство: 11 (последен 2020)
 • Како се квалификуваа: Прво место во квалификациската група
 • Последни резултати (сите натпревари):
  • 2023: 4W-1D-1L (Голови: 15 постигнати / 6 примени)
  • 2022: 7W-2D-3L (Голови: 22 постигнати / 11 примени)
 • Тренер: Луис де ла Фуенте (од 2022 година)
 • Најдобри играчи: Родри (Манчестер Сити), Педри (Барселона), Дани Олмо (РБ Лајпциг)