ПСЖ – Реал Мадрид: Анализа и предлог тип

ПСЖ - Реал Мадрид

ПСЖ е домаќин на Реал Мадрид во еден од натпреварите кои привлекуваат најголемо внимание во 1/8 финалето на Лигата на Шампиони. На првиот меч Реал славеше со 3:1, а сега ПСЖ ќе биде без Нејмар. Но и покрај тоа домаќинот е фаворит, а во Париз веќе заборавивме кога победил гостинот.

Без Нејмар ќе биде неверојатно тешко

Беше едноставен инцидент, немаше вистински предизвик од дефанзивецот или пак остар старт, туку загуба на рамнотежа доволна за болна повреда. Таа повреда на Нејмар против Марсеј на 25-ти февруари предизвика невидено внимание низ Европа. Најскапиот играч во светот, кој сега се опоравува во Бразил по операцијата, веројатно ќе ја пропушти оваа сезона.

Тоа е како удар со чекан за Унаи Емери, кој веќе се соочуваше со тешка битка на првиот меч со Реал со Нејмар во тимот. ПСЖ водеше, но потоа Емери гледаше како неговиот гол прима три гола.

Шпанецот знае дека неговото владеење веројатно ќе заврши ако ПСЖ не успее да се издигне над овие проблеми, што дава дополнителна драматична димензија на овој меч кој ветува многу.

Повредата на Нејмар треба да му пружи на Ди Марија можност да се докаже против неговиот поранешен клуб, а моменталната форма на аргентинецот не е за потценување. Мбапе, Единсон Кавани, Маркињос и Марко Верати, исто така треба да се потрудат повеќе откако одмараа против Троја за време на викендот.

И Зидан се соочува со проблеми

Натпреварот во Мадрид на Бернабеу ги става мадриѓани во убава позиција. Сега во Париз тие можат да си дозволат да загубат со еден гол разлика и да продолжат понатаму. Воедно тие знаат дека секој гол постигнат на Паркот на Принцовите може да значи пласман во следниот круг за нив. Со толку многу европски натпревари на фудбалерите и нивното искуство, Марсело се врати по повредата, а Кристијано Роналдо нема меч а да не постигне гол, ие треба да бидат сигурни во продолжување во следната фаза.

Не дека мадриѓани немаат свои проблеми. Зинедин Зидан мораше да игра без Тони Крос и Лука Модриќ во последниве недели, но и покрај тоа што двајцата се вратија на тренинг во неделата, овој дуел е премногу брзо за да започнат од првата минута. Тоа значи дека средниот ред ќе биде ослабен и предводен од Матео Ковачиќ, Касемиро и уште еден подефанзивен фудбалер.

Роналдо треба да го води нападот, но има некаква несигурност за тоа кој ќе му се придружи во напаѓачката линија. Форматот на Карим Бензема е лоша, но тој ја има верата на неговиот менаџер, што значи дека повиците за Герет Бејл да добие слободна улога може да останат без слух, така што Велшанецот би можел да се натпреварува со Марко Асенсио и Лукас Васкез за да стартува.

ПСЖ дома гази на сите фронтови

Реал е голем фаворит за пласман во следната рунда со коефициент 1.31 за пласман понатаму. Тука нема дилема, особено ако се знае дека дури 67% од тимовите кои на првиот дуел славеле со 3:1 во Лигата на Шампиони поминале во следната рунда.

Но, можеме да очекуваме барем дека ПСЖ ќе биде пристоен дури и доколку не помине во следната фаза. ПСЖ изгубил само еден од последните 46 домашни натпревари во европските натпреварувања и беше одличен во Париз во последно време, со 19 победи од 19 натпревари. Точно, многу од нивните жртви беа во Лига 1, но победата од 3:0 над Баерн Минхен покажа дека тие можат да победат кого било со убедлива разлика. Според тоа коефициентот 1.87 во 10Bet и не е така лош дека тие ќе слават победа. Коефициентот за победа на Реал пак е дури 3.85 во Unibet, а за реми е 4.25.

Наш предлог:

Победа на ПСЖ @ 1.87 во 10Bet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.33 во Unibet

1 Trackback / Pingback

  1. НАЈАВА и АНАЛИЗА: ПСЖ - Реал Мадрид - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*