Дерби на денот: Што е појако: Топовскиот истрел или ерупцијата на Везув?

Најквалитетниот пар во ¼ финалето е дуелот помеѓу Арсенал и Наполи. Двете екипи сметаат деак можат да стигнат до трофеј. Секако, во ½ финалето ќе патува само едната екипа.

Арсенал: Тобџиите се печат на два огна, но многу брзо може да згаснат двата!

Кога велиме два огна, мислиме на Премиер Лига и Лига Европа. Во Арсенал се одржуваат двата, па се надеваат дека едниот ќе вроди со плод. Две години поминаа без тимот кој 18 години последователно беше дел од европската елита. Што се однесува до домапното првенство, таму е многу неизвесно, а непланираниот пораз на Гудисон од Евертон зададе големи проблеми. Тобџиите се четврти, но имаат ист број бодови колку и Челзи, додека Јунајтед заостанува два бода. Не го забораваме ниту Тотенхем кој е на бод пред Арсенал. Арсенал немаше тешки противници во вториот дел од ова натпреварување, па одлично се снајде и заслужено се пласира во ¼ финалето. Тренерот Емери до последниот момент нема да знае дали може да смета на услугите од Џака и Кошечлни.

Наполи: Во Серија А нема на што да се надеваат, па трофејот од ЛЕ изгледа примамливо!

На оваа генерација на Наполи им недостига трофеј. Со години претседателот Лаурентис вложува големи пари за да стигнат до посакуваниот успе, односно Скудето, но Јувентус не дозволува друг да им се приближи. Наполи е повторно втор и тоа е така неколку години наназад. Во групната фаза ремизираа против Црвена Звезда, а тоа резултираше со преселување во ЛЕ. Подоцнежните ривали како Цирих и Салзбург не успеаа да ги запрат Наполи кон целта. Тие рутиснки победија и се најдоа во најдобрите 8 од ЛЕ. Во претходните две кола Наполи освои само еден бод во Серија А. Беа поразени од Емполи, а потоа не успеаа да ја победат ниту Џенова на домашен терен. Сепак, поранешниот тренер мора да признае дека создаде препознатлива игра и игра убава за око.

Наш предлог:

Мораме да признаеме дека и двете екипи се „симпатични“. Тие заслужија авторитет откако Марадона беше дел од Наполи, односно Анри блескаше во Арсенал. Токму на овој дуел, Арсенал е благ фаворит, но да бидеме реални, конечниот исход е тешко да се погоди. Според нас, гол-гол е најлогичен исход, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.62, а за похрабрите предлагаме ГГ прво полувреме со квота 3.95 во истата обложувалница.

*Одлична можност за нов почеток*

ЕКСКЛУЗИВНО: Регистрирај се во 1XBET  денес и добиј 100 евра бонус

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*