Ла Лига 18-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата ги имаме натпреварите од шпанската Ла Лига во кои нема да имаат некои поголеми дерби натпревари, но нас секако дека не очекуваат интересни дуели. Барселона на домашен терен не би требало да има преголеми проблеми против Алавес, додека Атлетико Мадрид имаат тешка задача на гостувањето кај Бетис.

Еибар – Гранада – 3+

Воведниот натпревар од 18-то коло на шпанската Ла Лига ни го носи дуелот помеѓу Еибар и Гранада. Фудбалерите на Еибар имаат доста проблеми оваа сезона и судејќи по се им претстои грчевита борба за опстанок. Во гости им доаѓа Гранада кој во еден момент беше најрпијатното изненадување во оваа сезона, но секако дека впечатокот е како што изминува времето играат се послабо и послабо. Наш предлог е 3+ во 1xBet со квота 2.47.

Мајорка – Севиља – ГГ

Првиот саботен натпревар ни го носи дуелот помеѓу Мајорка и Севиља. Фудбалерите на Мајорка конечно оваа година се вратија во најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал после долг период, а основна цел им е опстанок во Ла Лига. Севиља моментално се наоѓа на третото место на табелата, но впечатокот е дека не прикажуваат најдобри партии во последно време бидејќи на двата последни натпревари не знаат за победа, а во тој период ремизираа на гостувањето кај Осасуна. Наш предлог е ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Барселона – Алавес – 4+

Фудбалерите на Барселона не блескаат оваа сезона, но и понатаму оваа екипа постигнува фантастични резултати и во овој момент се наоѓаат на делба на првото место. Во претходниот дуел зедоа важен бод од нивниот ривал Реал Мадрид, па така ситуацијата на табелата не претрпе промени. Алавес нема што да бара на гостувањето во Кам Ноу. Наш предлог е 4+ во William Hill со квота 1.90.

Виљареал – Хетафе – 1

Фудбалерите на Виљареал играат прилично променливо оваа сезона и навистина нивните натпревар се тешки за прогноза. Некако најдобар показател за тоа е фактот што Виљареал славеше на гостувањето во Севиља каде што победија со 1-2. Хетафе и минатата сезона беше на прагот за да стигне до најелитното фудбалско натпреварување, но во последните неколку кола ја изгубија таа позиција. Овде предлагаме 1 во 1xBet со квота 2.14.

Ваљадолид – Валенсија – 2

Познато е дека главната амбиција на Ваљадолид е опстанокот во Ла Лига и сигурно дека се на пат да ја исполнат својата цел. Во овој момент се наоѓаат на 15-то место на табелата, а имаат дури пет бода повеќе во однос на екипата која во наредната сезона ќе игра во Сегунда. Имено, на пет последни дуели, Ваљадолид претрпе три порази и две реми. Валенсија како што изминува времето игра се подобро и подобро, а сметаме дека добрата серија ќе продолже и на овој дуел. Наш предлог е 2 во Bet365 со квота 2.10.

Леганес – Еспањол – 2

Ова 18-то коло ни носи и дерби од дното на табелата каде што Леганес ќе ја дочека екипата на Еспањол. За Леганес никој не очекуваше дека ќе се борат за опстанок, но и за Еспањол важи истото. Може слободно да кажеме дека се најголемо разочарување во Ла Лига оваа година. Овде и двете екипи имаат потреба од бодови, но според нас, Еспањол е поблиску до тоа. Предлагаме 2 во William Hill со квота 3.85.

Осасуна – Реал Сосиедад – 3+

Фудбалерите на Осасуна оваа сезона конечно после доста долго време се вратија во најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал и нема сомнеж дека фановите на оваа екипа се задоволни. Во гости има доаѓа Сосиедад кој игра фантастично оваа сезона, а најдобар показател за тоа е ремито против барселона во последното коло. Амбициите на Сосиедад се европските купови, па веруваме дека ќе стигнат до тоа. Наш предлог е 3+ со квота 2.06 во 1xBet.

Бетис – Атлетико Мадрид – 2

Еден од најинтересните натпревари во рамките на 18-то коло од шпанската Ла Лига ќе се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Бетис ќе го дочекаат Атлетико Мадрид. Бетис не игра најдобро оваа сезона и нема сомнеж дека очекувавме многу повеќе од оваа екипа. Моментално Андалузијците се наоѓаат на 12-то место на табелата, но со оглед на тоа што играат одлично во послендо време, многу брзо може да ја сменат таа позиција. Атлетико Мадрид има доста проблеми оваа сезона, а воглавно тоа е дека не можат да стигнат до победа на гостински терен. Овде очекуваме да се разбие малерот и предлагаме 2 со квота 2.01 во Bet365.

Леванте – Селта – 3+

Фудбалерите на ЛЕванте по старото добро правило се наоѓаат на средината на табелата и изгледа дека ова ќе биде за нив уште една сезона каде што нема да имаат проблеми со опстанокот, но и тешко дека ќе стигнат до пласман во европските купови. Селта секако дека не игра според очекувањата, бидејќи се наоѓаат на 18-то место на табелата кое на крајот на сезоната носи елиминација во Сегунда. Овде очекуваме натпревар со голови и предлагаме 3+ во William Hill со квота 1.75.

Реал Мадрид – Атлетик Билбао – 1

Последниот натпревар од 18-то коло на шпанската Ла Лига ни го носи дуелот помеѓу Реал Мадрид и Атлетик Билбао. Мадриѓаните играат солидно оваа сезона, а во минатото коло ја надиграа Барселона, но за жал тој натпревар заврши без победник. Што се однесува до билбао, нема сомнеж дека фановите на овој клуб се задоволни со оглед на тоа што се наоѓаат на средината на табелата и се борат за позиција која може да ги одведе во Европа. Сепак овде предност даваме на домаќините и предлагаме 1 со квота 1.40 во 1xBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*