Ла Лига 1-во коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Oвој викенд започнува шпанската Ла Лига, а првото коло со себе ни носи неколку интересни дуели. Нема сомнеж дека најинтересниот ќе биде денс кога Билбао на домашен терен ќе ја дочека Барселона.

Атлетик Билбао – Барселона – 2

Премиерниот натпревар од првото коло се игра во Баскија каде што фудбалерите на Атлетик Билбао ќе ја дочекаат екипата на Барселона. Сигурно е дека Билбао ќе сака што побрзо да ја заборави минатата сезона, бидејќи не успеаа да стигнат до пласман во европските натпреварувања, а освен тоа во еден момент стигнаа и до опасната зона. Барселона минатата година без поголеми проблеми стигна повторно до шампионската титула, но не успеа да ја сочува предноста од Ливерпул од 3-0 во рамктие на ЛШ. Овде типуваме 2-ка со коефициент од 1.70 вo Bet365.

Селта – Реал Мадрид – 2

Првиот натпревар од саботната програм се игра во Виго каде што фудбалерите на Селта ќе ги дочекаат „кралевите“. Навистина никој не очекуваше од Селта дека ќе бидат толку лоши минатата сезона, но сепак останаа во друштво со најдобрите. Избраниците на Зидан имаа сезона за заборав, па сега се тука да ја оправдаат грешката. Како најголемо засилување го издвојуваме Еден Азар кој стигна од Челзи. Овде предлагаме двојка со квота 1.60 во 1xBet.

Валенсија – Реал Сосиедад – 1

Иако Валенсија започна катастрофално во минатата сезона, сепак во вториот дел имаше импресивни резултати, па успеа да избори пласман во ЛШ. Сосиедад заврши на 9-то место и тоа само со три бода помалку од 7-мо пласираниот Еспањол кој стигна до ЛЕ. Сигурно е дека Валенсија овде сака победа, па ви предлагаме 1 со квота од 1.71 во William Hill

Мајорка – Еибар – ГГ

Мајорка конечно се врати во друштвото со најдобрите шпански екипи, но нема сомнеж дека оваа сезона главна цел им е опстанокот во лигата. Тоа ќе биде доста тешка задача со оглед на конкуренцијата која ја имаат оваа година. Еибар по стариот добар обичај првенствата ги завршува на крајот на сезоната, но никогаш не се борат за опстанок. Како и да е тоа за нив е голем успех. Овде очекуваме отворен дуел и затоа предлагаме ГГ во 1xBet со квота од 2.14.

Леганес – Осасуна – 1

Леганес поголемиот дел од минатата сезона беше во опасната зона, но важно е тоа дека останаа меѓунајдобрите со победување на неколку клучни натпревари. Осасуна се врати во прва лига и нивниот мотив е да останат тука, но колку ќе успеат во тоа ќе видиме наскоро. Дилеми околу предлог типот за овој дуел немаме, па ве советуваме да изиграте 1 во Bet365со квота од 2.05.

Виљареал – Гранада – 3+

Кога се ќе се собере и одземе сигурно е дека Виљареал е најнепријатното изненадување кога е во прашање минатата сезона од шпанската Ла Лига. Тие до последните кола се бореа за опстанок, а сите очекуваа дека ќе се борат за Европа. Гранада изигра одлично во минатата сезона во Сегунда и без проблеми успеа да стигне до пласман во Ла Лига. Двете екипи се офанзивни, па предлагаме 3+ со квота 1.90 во William Hill

Алавес – Леванте – 3+

Иако Алавес поголем дел од сезоната играше фантастично, при крајот сепак потфрлија и го изгубија пласманот во ЛЕ, а тоа беше главна цел на Баскијците. Во првиот дел стигнаа и до второто место, но серијата лоши резултати си го направи своето. Леванте опстана во лигата и тоа во последен момент каде што доживеа само еден пораз од пет натпревари. Очекуваме голема борба на овој дуел и предлагаме 3+ со квота 2.20 во Bet365.

Еспањол – Севиља – 2

Еден од најинтересните натпревари во рамктие на првото коло од Ла Лига се игра во Каталонија каде што фудбалерите на Еспањол ќе ја нагостат Севиља. Кога се ќе се собере и одземе, Еспањол играше одлично во минатата сезона и најмногу поради тоа стигнаа до пласман во ЛЕ што само по себе претставува голем успех за оваа екипа. Севиља скроо секогаш започнува одлично, па очекуваме и оваа сезона да биде така. Наш предлог е 2 со коефициент од 2.40 во 1xBet.

Бетис – Ваљадолид – 3+

Фудбалерите на Бетис поголемиот дел од сезоната го поминаа на позиција која гарантира пласман во ЛЕ, но сепак на крајот потфрлија и останаа без пласман во тоа натпреварување. Карактеристично за оваа екипа е тоа што играа одлично на гостиснки терен, а послабо дома. Сега има доаѓа Ваљадолид кој не сака да ја повтори минатата сезона, бидејќи поголем дел од шампионатот беа во опасната зона. Овде предлагаме 3+ со квота од 2.20 во William Hill

Атлетико Мадрид – Хетафе – 1

Последниот натпревар од ова коло се игра во Мадрид каде фудбалерите на Атлетико Мадрид ќе го дочекаат Хетафе кој минатата сезона беше едно од најпријатните изненадувања. Атлетико после подолг период го освежи тимот и го продаде гризман, а го доведе и најталентираниот фудбалер на светот Феликс. Дилемите околу овој дуел ни се решени и предлагаме победа за домаќинот во Bet365 со квота од 1.45.

Be the first to comment

Leave a Reply