Ла Лига 11-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на прагорамата е 11-то коло од шпанската Ла Лига.  Можеби немаме можност за големо дерби, но сепак има интересни натпревари.

Леганес – Атлетико Мадрид – 2 @ 1.73 во 1xBet

Воведниот натпревар во Ла Лига ќе биде помеѓу Леганес и Атлетико Мадрид. Фудбалерите на Леганес се очајни оваа сезона и моментално се наоѓаат на 18-то место кое во наредната сезона води во Сегунда. Атлетико Мадрид во последното коло беше поуспешен од Реал Сосиедад, а на тој начин го зацврсти четвротото место на табелата. Сметаме дека Леганес во овој дуел нема шанси, а победата за Атлетико Мадрид е извесна.

Реал Мадрид – Ваљадолид – 4+ @ 1.95 во Bet365

Фудбалерите од Реал играат катастрофално, а сметката ја плати Лопетеги кој доби отказ после лошата серија. Имено, овој тим не знае за победа дури на пет натпревари, а во тој период преживеаа четири порази. Ваљадолид се пријатно изненадување оваа сезона и прикажуваат одлична игра. Во минатото коло ремизираа против Еспањол и уште еднаш докажаа дека се во одлична форма. Солари е новиот тренер на Реал, па веруваме дека играчите ќе сакаат да се докажат пред него, а во тој случај головите се неопходни.

Валенсија – Жирона – 1 @ 1.50 во Coinbet24

Ако по нешто се познати фудбалерите на Валенсија оваа сезона, тоа е секако реми резултатот, а верувале или не оваа екипа досега ремизираше дури 8 пати. Сепак не се толку лоши, но некако им фали среќа. Жирона се солидни и моментално се наоѓаат на 11-то место. Во минатото коло беа подобри од Валекано и на тој начин побегнаа од опасната зона и елиминацијата која им се закануваше.

Рајо Валекано – Барселона – 4+ @ 2.00 во Coinbet24

Рајо Валекано не игра добро оваа сезона, па затоа се наоѓа и на претпоследната позиција на табелата со само шест освоени бода. Во минатото коло беа поразени од Жирона и покрај тоа што прикажаа добра игра. Сега во гости им доаѓа силната Барселона која е посебно мотивирана откако го декласираше Реал Мадрид со 5:1. Тимот од Ноу Камп моментално е лидер на табелата и ќе сака да го задржи тој статус. Очекуваме многу голови на овој натпревар.

Еибар – Алавес – 2 @ 4.00 во Bet365

Еибар игра променливо оваа сезона по системот топло-ладно. Тие во минатото коло доживеаа пораз во Виго, бидејќи Селта беше подобра и постигна четири гола. Алавес се фантастични оваа сезона, а доказ за тоа е втората позиција на табелата веднаш позади Барселона. Во минатото коло направија пресврт и победија против Виљареал. Гостите врзаа три победи, па сметаме дека и така ќе продолжат. Нашата препорака е чиста двојка.

Виљареал – Леванте -1 @ 1.64 во 1xBet

Виљареал се катастрофални оваа сезона и моментално се наоѓаат на очајното 17-то место на табелата. Оваа екипа досега има освоено само девет бода и е во серија на четири натпревари без победа. Во минатото коло во судиското продолжение примија гол од Алавес и го додао новиот пораз на своето конто. Леванте се фантастични оваа сезона и се наоѓаат во одлична серија од четири победи. Виљареал ако претрпе уште еден пораз, тогаш ќе биде во доста незгодна ситуација, па затоа време е за победа.

Хуеска – Хетафе – 1 @ 3.55 во Coinbet24

Хуеска се најверојатно најголемите кандидати за наредната сезона да се вратат во Сегунда. И покрај одличниот старт оваа екипа во последно време пружа очајни партии, па и затоа се на последната позиција на табелата. Хетафе се задоволни и моментално ја имаат осмата позиција. Тие врзаа две победи каде што го совладаа Валекано во гости и Бетис на домашен терен. Хуеска мора да оди на три бода, па затоа и предлагаме победа за нив.

Реал Сосиедад – Севиља – 2 @ 2.45 во Bet365

Кога станува збор за домашен терен, Сосиедад е катастрофален оваа сезона, но спротивно на тоа тие се најдобрите гости во лигата. Во минатото коло оваа екипа во гости го доживеа првиот пораз, а до некаде беше и очекувано, бидејќи противник им беше Атлетико Мадрид. Севиља го има третото место на табелата, а во еден момент беа и лидери на табелата. Очекуваме гостите да продолжат со одличните партии и да бидат доминантни на теренот.

Бетис – Селта – Г.Г @ 1.80 во 1xBet

Бетис е во катастрофална серија и во последните три кола претрпеа три порази. Моментално ја држат 13-та позиција „благодарение“ на поразот од Гетафе. Селта имаше одличен почеток, а како што одминува сезоната тие се се полоши и полоши. Ова може да биде натпревар со многу голови, а ние сметаме дека ќе има најмалку по еден гол во двете мрежи.

Еспањол – Атлетик Билбао – Г.Г @ 2.05 во Bet365

Домаќините можеше да бидат и подобро пласирани од петтото место, но во завршницата со Ваљадолид примија гол и така остана без своите три бода. Од друга страна Атлетик Билбао многу се мачи оваа сезона. Баскијците се на долниот дел од табелата, а тоа благодарение на 7-те реми резултати. Овде очекуваме отворен дул, па затоа типуваме гол-гол.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*