Ла Лига 35-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 35-то коло на шпанската Ла Лига кое не ни носи некое големо дерби, но сепак ни претстојат интересни натпревари.

Атлетик Билбао – Алавес – 1

Првиот натпревар од ова коло ќе се игра во Баскија каде што Билбао го дочекува тимот на Алавес. Билбао неславно започна оваа сезона, но доста ја подобрија својата игра, па сега се наоѓаат и на место кое води во ЛЕ. Во минатото коло остварија важна победа на гостување кај Леганес и така им побегнаа на најблиските следбеници. Алавес после одличниот почеток како да навлегоа во криза. Според моменталната ситуација тие најверојатно нема да играат во Европа, а тоа не им беше ни како главна цел. Предлагаме 1 во 1xBet со коефициент од 1.50.

Атлетико Мадрид – Ваљадолид – 3+

Сигурно е дека навивачите на Атлетико очекуваа повеќе од нивната екипа во Купит и во ЛШ, но кога е во прашање Ла Лига, ова е реалност за нив. Тие се наоѓаат на второ место зад Барселона која тешко може да ја загрозат бидејќи има одлична предност. Ваљадолид до последен здив ќе се бори за опстанок, а важна победа остварија во минатото коло кога на домшен терен ја совладаа Жирона. Овде очекуваме ефикасен натпревар и најмалку три гола. Ви предлагаме 3+ во 10Bet со коефициент од 2.05.

Леганес – Селта – 2

Леганес катастрофално започна, но после средината на шампионатот започнаа со доста добри партии и моментално се наоѓаат надвор од опасната зона. Оваа екипа на последните четири натпревари не знае за победа, но и опстанокот не им толку загрозен. Селта во последно време игра доста подобро и во последните пет кола запишаа две победи, две реми и еден пораз. Поради формата предност даваме на гостите, а нивната победа во Bet365 се цени со коефициент 2.90.

Барселона – Леванте – ГГ

Ова е сезона од соништата кога е Барселона во прашање. Имено, каталонскиот клуб и понатаму се бори за сите три титули, а искрено и на добар пат се. Леванте играше одлично во поголемиот дел од сезоната, но во последно време знаат и да кикснат. Овде искрено Барселона е фаворит, но гостите често знаат да изненадат со отворена и ефикасна игра. Ние типуваме ГГ, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.74.

Валенсија – Еибар – 1

Како што Валенсија започна оваа сезона, оваа ситуација е сега одлична. Имено тие во првиот дел од сезоната се симнаа до опасната зона, а сега се веќе на 6-та позиција со која им се гарантира пласман во Европа. Во минатото коло беа поразени, но тоа до некаде беше и очекувано бидејќи Атлетико Мадрид има одличен тим. Еибар игра доста слабо во последно, но нема и за што да се бори, бидејќи имаат гарантиран опстанок. Сметаме дека ќе победат домаќините, а коефициентот за тоа во 10Bet изнесува 1.43.

Жирона – Севиља – 3+

Нема да претераме ако кажеме дека овој натпревар веројатно ќе биде и најинтересен ова коло. После одличниот старт на Жирона дојде во овој момент да се бори за опстанок и нажалост се наоѓа на место кое наредната сезона води во Сегунда. Што се однесува до Севиља, клубот од Андалузија постави само една цел пред почетокот на сезоната, а тоа е пласман во ЛШ. Сметаме дека ни претстои отворен и ефикасен дуел, па затоа типуваме 3+. Коефициентот за тоа во William Hill изнесува 1.80.

Реал Сосиедад – Хетафе – 2

Реал Сосиедад е на средината на табелата и скоро подеднакво се оддалечени од ЛЕ, но и од опстанокот, па до крајот им претстои мирна завршница. Во гости им доаѓа Хетафе кој сосема сигурно е најпријатното изненадување оваа сезона, бидејќ моментално имаат позиција која води во ЛШ. Во последното коло ремизираа со Реал Мадрид, па сега имаат и зголемена самодоверба. Очекуваме победа за гостите, а тоа може да го изиграте во Bet365 со коефициент од 2.75.

Виљареал – Хуеска – 1

Секако едно од најголемите разочарувања оваа сезона е екипта на Виљареал. Имено, тие пред почетокот на сезоната имаа реални шанси за пласман во ЛЕ, но како практиката го докажа спротивното. Хуеска е екипата која за жал ќе патува во Сегунда и покрај добрата игра во последно време. Ако судиме според квалитет, домаќинот има предност на овој дуел и типуваме 1 во William Hill со коефициент од 1.54.

Рајо Валекано – Реал Мадрид – 3+

Скоро и нема повеќе дилеми за тоа дали Рајо Валекано ќе игра наредната сезона во Сегунда. Одлично оваа екипа играше во вториот дел од сезоната, но сепак не беше доволно за да обезбеди опстанок. Реал Мадрид заврши во ЛШ, а после ремито со Хетафе заврши и со Ла Лига. Очекуваме отворена игра и ефикасен натпревар, па затоа типуваме 3+. Коефициентот за тоа во 10Bet изнесува 1.46.

Бетис – Еспањол – 3+

Последниот натпревар од ова коло се игра во Севиља каде што Бетис ќе ја дочека екипата на Еспањол. Екипата од Андалузија и понатаму се бори за плсман во ЛЕ, но во прилог не им одат лошите игри кои ги прикажуваат. Еспањол го искористи тоа и ги претекна на табелата, но и понатаму тоа не им гарантира кој знае каков успех. На овој дуел очекуваме голема борба и голови. Коефициентот за 3+ во 1xBet изнесува 1.80.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*